Tort doskonały - od pomysłu do realizacji

Czy robienie tortu jest trudne? Z urządzeniem Thermomix® i sprawdzonymi przepisami na platformie Cookidoo® przekonasz się, że jest to znacznie prostsze, niż myślisz.

Jak upiec tort doskonały?

Z urządzeniem Thermomix® przygotowanie nawet najbardziej skomplikowanych deserów staje się łatwe i przyjemne. Gotowanie z ustawieniami nie tylko ułatwia proces przygotowywania ciasta, ale także pomaga w przygotowaniu kremów, polew i dekoracji, co pozwala zaoszczędzić czas i zapewnia doskonałe rezultaty za każdym razem.

Dla miłośników słodkich wypieków platforma Cookidoo® oferuje dwie wyjątkowe kolekcje przepisów: Pyszne torty i Pyszne torty II, gdzie można znaleźć przepisy na różnorodne biszkopty, kremy i inne dodatki do tortów, które można dowolnie łączyć, tworząc własne, unikalne kompozycje smakowe. Można również skorzystać z gotowych inspiracji i połączeń smakowanych w przepisach na gotowe torty

Tort na każdą okazję. Jaki tort wybrać?

Rodzaj tortu należy dopasować do okoliczności, okazji oraz specyfiki naszych gości. Poniżej kilka przykładów jak dobrać tort do okazji:

  • 1. Tort z musem z białej czekolady i żelką z mango - doskonale sprawdzi się jako tort na Pierwszą Komunię lub tort weselny.
  • 2. Tort - czyli klasyk bazujący na bitej śmietanie i świeżych owocach z pewnością posmakuje dzieciom oraz będzie bezpiecznym wyborem na przyjęcie dla większej liczby gości, których dobrze nie znamy.
  • 3. Tort Marysieńka lub Tort à la Ferrero Rocher® z chrupką - tort dla dorosłych może być nieco cięższy, bardziej wyrazisty w smaku lub z dodatkiem alkoholu.
  • 4. Różowy tort z kremem malinowym - dziewczynki z pewnością zachwycą się jego kolorem. Taki tort można przygotować również na wieczór panieński.
  • 5. Bezglutenowy tort orzechowy z kremem kawowym - przy wyborze tortu warto również zwrócić uwagę na specyfikę diety naszych gości i zdecydować się na wypiek bez dodatku alergenów.
  • 6.Dostosuj rodzaj tortu do pory roku. Latem doskonale sprawdzi się lekki Tort bezowy z owocami, natomiast zimą Świąteczny tort piernikowo-czekoladowy.

Torty, które zachwycą każdego

Triki, które pozwolą Ci upiec idealny tort

Kiedy upiec tort? Jak zaplanować pieczenie tortu krok po kroku?

Pieczenie tortu warto odpowiednio zaplanować. Przykładowo, jeśli tort ma być podany w niedzielę, biszkopt najlepiej upiec w czwartek, przełożyć go kremem w piątek, a w sobotę udekorować. Takie rozłożenie w czasie poszczególnych etapów sprawi, że pieczenie tortu nie pochłonie całego dnia, biszkopt ostygnie, a kremy i żelki odpowiednio stężeją. Po przełożeniu tortu kremem, tort powinien odpowiednio się ułożyć i „osiąść”. Z tego powodu też warto odczekać 1 dzień przed dekorowaniem masą maślaną. Nałożenie masy maślanej bezpośrednio po przełożeniu tortu kremem może sprawić, że dekoracja z masy popęka.

Przydatne akcesoria do pieczenia tortu
Jeśli przygotowanie tortu nie jest jednorazową przygodą, warto zaopatrzyć się w kilka akcesoriów cukierniczych, które znacznie ułatwią proces tworzenia. Do takich akcesoriów zalicza się przede wszystkim: rant cukierniczy, obrotowa patera, szeroka szpatułka oraz skrobka cukiernicza. Rant można formować, tworząc okręg o dowolnej średnicy. Jest on szczególnie przydatny przy przekładaniu tortów – jego zastosowanie sprawia, że boki tortu będą idealnie równe i bez wypukłości. Rant cukierniczy jest pomocny także przy przygotowaniu żelek owocowych lub tortów o niestandardowych rozmiarach. Z kolei patera obrotowa, szpatułka i skrobka pozwolą na łatwe rozprowadzenie masy maślanej po całej powierzchni tortu. Akcesoria te można nabyć w internetowych lub stacjonarnych sklepach dla cukierników.

Wypróbuj słodkie dzieła sztuki

Biszkopt to podstawa!

Jak zrobić biszkopt na tort?
Podstawą tortu jest najczęściej biszkopt. Nie zawsze musi być to biszkopt klasyczny. Na Cookidoo® znajduje się wiele innych przepisów na różnego rodzaju biszkopty. Urządzenie Thermomix® pozwala na bezproblemowe ubicie jajek na idealnie puszystą masę, co gwarantuje sukces za każdym razem. Klasyczny biszkopt nie wymaga dodatku proszku do pieczenia, natomiast biszkopty cięższe, z dodatkiem czekolady, masła lub oleju powinny zawierać ten składnik, aby ciasto prawidłowo wyrosło. Wszystkie biszkopty znajdujące się w kolekcji Pyszne torty i Pyszne torty II można piec w tortownicy o średnicy 22-24 cm. Im mniejsza średnica tortownicy, tym wyższy będzie biszkopt. Należy upewnić się, że boki tortownicy są odpowiednio wysokie, aby rosnące ciasto nie wypłynęło. Boki niższe niż 10 cm warto podwyższyć, przyklejając do nich za pomocą masła odpowiednio docięty pasek z papieru do pieczenia. Ostudzony biszkopt należy przechowywać w szczelnie zamykanym pojemniku lub owinąć w folię, aby nie wysechł. Aby przekroić biszkopt na równe blaty, najlepiej użyć długiego noża z ostrymi ząbkami lub zaopatrzyć się w tzw. nóż strunowy. Można również zastosować trik z nicią: mocną nić należy włożyć w nacięcia na bokach ciasta i ostrożnie, równomiernie przeciągnąć przez biszkopt, aż do przecięcia go na równe części. Dzięki temu unikniesz nierówności i uzyskasz idealnie równe blaty, które będą idealne do przygotowania pięknego tortu lub innych deserów.

Nasączenie. Czym nasączyć biszkopt?
Większość biszkoptów przed przełożeniem kremem wymaga nasączenia. Rodzaj ponczu należy dopasować do smaku ciasta. Może być to lekki, uniwersalny poncz na bazie wody i soku z cytryny lub pomarańczy, lub bardziej wyrazisty, z dodatkiem herbaty, kawy i alkoholu. W przypadku jasnych biszkoptów należy zwrócić uwagę, by poncz nie zabarwił go na ciemny kolor.

Idealna baza Twoich tortów!

Przełożenie tortu

Jaki krem do tortu wybrać?
Rodzaj i smak kremu definiuje charakter tortu. Biszkopt można przełożyć jednym lub dwoma rodzajami kremów. Smaki kremów należy do siebie tak dopasować, by tworzyły harmonijną całość. W dwóch seriach kolekcji "Pyszne torty" można znaleźć przepisy, gdzie ilości tych kremów wystarczają do przełożenia całego tortu dwoma warstwami, każdy z nich można jednak wykonać z połowy porcji, zachowując te same ustawienia urządzenia Thermomix®.

Żelki, chrupki i inne dodatki do tortu
Ciekawymi dodatkami, które urozmaicą smak i konsystencję tortu, są różnego rodzaju frużeliny i żelki owocowe. Pozwalają one przełamać smak kremu i wprowadzają orzeźwiający akcent. Smak tortu można urozmaicić, stosując także krem cytrynowy (lemon curd), krem pomarańczowy (orange curd) lub frużelinę wiśniową. Ciekawym elementem, przełamującym miękką strukturę tortu, może być także chrupka, którą wykonać można na bazie zarówno białej, jak i gorzkiej czekolady.

Smak Twojego tortu zależy od Ciebie!

Bita śmietana. Jak prawidłowo ubić śmietanę?

Minęły już czasy, gdy kremy do tortów opierały się na maśle utartym z żółtkami i spirytusem. Obecnie bita śmietana lub krem na bazie śmietany ubitej z serem mascarpone to podstawa większości kremów do tortów.

Takie kremy mają lżejszą konsystencję i dają niemal nieograniczone możliwości tworzenia nowych smaków. Aby śmietana ubiła się prawidłowo, należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad: Śmietana i mascarpone powinny być mocno schłodzone. Najlepiej kupić je co najmniej dzień wcześniej – tak, by chłodziły się w lodówce przynajmniej kilkanaście godzin Naczynie miksujące i motylek powinny być idealnie czyste i suche. W razie możliwości, dobrze jest także schłodzić naczynie miksujące w lodówce. Naczynie miksujące nigdy nie może być ciepłe! Czas ubijania bitej śmietany zależy od zawartości w niej tłuszczu. Ponadto śmietana o wyższej zawartości tłuszczu będzie miała sztywniejszą konsystencję po ubiciu. Do kremów do tortów najlepiej użyć śmietany 36%. Podczas ubijania należy uważać, aby nie przebić śmietany. Po kilku sekundach ubijania można otworzyć pokrywę naczynia miksującego i obserwować konsystencję kremu, w razie potrzeby zatrzymując pracę urządzenia.

Klasyczna bita śmietana

Kremy i masy do tynkowania i dekoracji

Torty podzielić można na kilka rodzajów, w zależności od sposobu ich dekoracji:

  • · Naked cake – tort posmarowany jest bardzo cienką warstwą kremu tak, by widoczne były warstwy biszkoptu.
  • · Tort w stylu angielskim – obłożony masą cukrową. Taki tort doskonale sprawdza się jako tort tematyczny dla dzieci, którym marzy się tort z ulubioną postacią z bajki.
  • · Tort ozdobiony masą maślaną tzw. tynkiem – masa maślana umożliwia pokrycie całego tortu idealnie równą i gładką warstwą.

Wyciskając masę przez worek cukierniczy, można udekorować tort rozetkami, różyczkami i falbankami, w zależności od kształtu używanej końcówki (tylki cukierniczej). Masę maślaną można barwić na dowolny kolor, należy jednak pamiętać, że naturalny kolor tej masy jest jasnożółty. Aby uzyskać śnieżnobiały kolor, należy do masy dodać nieco białego barwnika. Aby zabarwić masę na kolor, który mógłby wchodzić w reakcję z żółtą barwą (np. niebieski), należy najpierw wybarwić masę białym barwnikiem, a następnie dodać kolor właściwy.

Sztuka cukiernictwa: masy do tynkowania

Jak udekorować tort?

Przy dekoracji tortu ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Najbardziej klasyczną opcją dekoracji będą świeże owoce oraz czekoladowy drip. Obecnie niezwykle popularne są również torty z dekoracjami ze świeżych kwiatów, różnego rodzaju czekoladek i pralinek, a nawet lizaków bezowych. Do dekoracji można wykorzystać także rożki waflowe do lodów, makaroniki , trufle, a nawet pączki z dziurką i mini buteleczki ulubionego alkoholu. Aby podkreślić okazję do świętowania, w tort można wbić dedykowany, imienny topper. Dzieci z pewnością ucieszą się z figurek z masy cukrowej lub opłatka z nadrukiem postaci z ulubionej bajki. Warto pamiętać, że masę cukrową i opłatek nie powinno się kłaść na kremie z bitej śmietany, który może rozpuścić dekoracje. Odpowiednim podkładem są natomiast wszelkiego rodzaju masy maślane.

Inspiracje do dekorowania tortu

Życzymy Ci, abyś tworzył(a) wyłącznie kulinarne arcydzieła!

Urządzenie Thermomix® w połączeniu z przepisami z Cookidoo® sprawia, że pieczenie tortów staje się prawdziwą przyjemnością, a efekty zachwycą nawet najbardziej wymagających smakoszy.

Więcej przepisów na znakomite torty