7 tradycji noworocznych

Tradycje i rytuały różnią się w zależności od kraju, a w wielu miejscach kluczową rolę odgrywa jedzenie. W Japonii zupa z makaronem zapewnia długowieczność, we Włoszech soczewica przynosi bogactwo, a w Turcji granaty gwarantują dostatek. Dowiedz się, jakie znaczenie mają dania spożywane z okazji Nowego Roku i przygotuj własne menu!

1. Włosi świętują w towarzystwie soczewicy

Jednym z tradycyjnych włoskich dań noworocznych jest cotechino e lenticchie (kiełbasa z soczewicą). Soczewica przypomina monety, dlatego stanowi symbol szczęścia i powodzenia. Nie może jej zabraknąć na jadalnianym stole!

Soczewica na szczęście

2. Granaty w Turcji

W Turcji podczas Sylwestra króluje granat – symbol dostatku i płodności w nowym roku. Do częstych zwyczajów należy otwieranie granatów o północy, a nawet rzucanie ich na ziemię przed drzwiami wejściowymi do domu, aby rozsypać nasiona, które przynoszą szczęście.

Granat dla zapewnienia płodności i dostatku

3. Pieczone prosię na stole w Austrii

Podczas Sylwestra w Austrii tradycyjnie serwuje się pyszne pieczone prosię, które ma przynosić szczęście. Dodatkowo często dekoruje się stół małymi świnkami z marcepanu, czekolady, ciasta lub innych słodkości.

Zaserwuj wieprzowinę

4. Makaron gwarancją długowieczności w Japonii

W Japonii istnieje tradycja, by o północy jeść sobę – zupę z makaronem gryczanym. Długie nitki ciasta symbolizują długowieczność i przechodzenie z jednego roku do następnego. Makaron można łatwo pokroić, dlatego symbolizuje on również oddzielenie od upływającego roku.

Nasze ulubione potrawy japońskie

5. Cebula na progu w Grecji

Cebula ma swoje miejsce w greckiej tradycji noworocznej jako symbol wzrostu i odrodzenia. Wiesza się ją nad drzwiami wejściowymi i zdejmuje następnego ranka.

Rejs przez wyspy Grecji

6. Winogrona w Hiszpanii

Tradycyjnie, tuż przed północą, Hiszpanie jedzą 12 winogron – po jednym na każdą z dwunastu godzin bijącego zegara. Każde winogrono symbolizuje jeden miesiąc w nadchodzącym roku, a zjedzenie ich wszystkich w rytm zegara ma przynieść szczęście na każdy miesiąc nowego roku.

Ukryj winogrona w swoich sylwestrowych przepisach

7. Pudding ryżowy w Szwecji i Norwegii

Z okazji Nowego Roku w Szwecji i Norwegii nigdy nie brakuje ryżowego puddingu. Istnieje zwyczaj, by w środku chować migdał. Osoba, która go znajdzie, może liczyć na 12 miesięcy szczęścia w nowym roku.

Pudding, nie tylko ryżowy

Serwowanie jedzenia dla gości na diecie wegańskiej i niewegańskiej

Odkryj pomysły na przystosowanie przepisów do różnych gustów i diet. Dzięki urządzeniu Thermomix® różnorodne gotowanie jest bardzo proste!

Przejdź do artykułu