Każdej jesieni setki gatunków grzybów jadalnych wyrastają z wilgotnego leśnego podłoża... każdy z nich jest pełen unikalnego wachlarza smaków, składników odżywczych i tekstur. Odkryj ten niezwykle wszechstronny składnik potraw: od makaronów i zup po placki i ciasta.
•Pieczarki białawe – można je spożywać na surowo lub po ugotowaniu, świetnie nadają się do sałatek, zup i pizzy.
•Grzyby shiitake – świeże grzyby shiitake są delikatniejsze w smaku, z kolei suszone mają intensywny smak i aromat. Są one często używane w daniach kuchni azjatyckiej, takich jak zupy i buliony, duszone i gotowane na parze, ale także jako składnik risotto i innych potraw.
•Pieczarki brunatne – świetny zamiennik mięsa, doskonale komponują się z sosami, makaronami i świetnie smakują pieczone, grillowane lub faszerowane.
•Borowiki szlachetne – czerwonobrązowe o delikatnym, aromatycznym smaku. Są szeroko stosowane w kuchni włoskiej, zwłaszcza w zupach i risotto.
•Boczniaki ostrygowate – ten wachlarzowaty rodzaj grzybów ma delikatny aromat i smak. Są często wykorzystywane w daniach kuchni azjatyckiej, zupach i sosach.
•Grzyby enoki – wysokie, cienkie i małe, mają chrupiącą konsystencję i mogą być spożywane w zupach, makaronach i sałatkach.
Istnieją setki gatunków grzybów jadalnych, stąd popularne wyrażenie „wyrastają jak grzyby po deszczu”, które odnosi się do czegoś, co rośnie szybko i w dużych ilościach!
Pieczarki to grzyby, które w 90% składają się z wody. Są bogate w białko, błonnik, witaminy i minerały… i mają mało kalorii! Dzięki swoim wartościom odżywczym są doskonałym wyborem dla wegetarian.