Obiad na kilka dni

Optymalizuj posiłki z myślą o oszczędnościach i wygodzie! Znajdź pomysły na pyszne dania, które możesz przygotować z wyprzedzeniem na kilka dni, a następnie zabrać jako lunch do biura lub szkoły.

Dzisiaj obiad, jutro lunch!

Wejdź na wyższy poziom gotowania, stosując prosty trik! Zamiast gotować dla dwóch osób, przygotuj od razu 4–6 porcji. Dzięki temu przygotujesz więcej jedzenia podczas jednej sesji gotowania. Zaoszczędzisz czas oraz zoptymalizujesz wykorzystanie produktów w kuchni.

Skorzystaj z filtrów Cookidoo®, aby dostosować liczbę porcji i znaleźć odpowiednie przepisy. To prosty sposób, aby gotowanie stało się wygodniejsze i bardziej efektywne.

Przepisy na 6 lub więcej porcji

Dlaczego lunchbox może być Twoim najlepszym przyjacielem?

● Nie musisz wydawać pieniędzy na gotowe posiłki z kateringu czy jadać w restauracjach ● Możesz przyrządzać zdrowsze dania zgodne z Twoimi preferencjami ● Możesz ograniczać marnowanie żywności i lepiej wykorzystywać resztki

Gotuj w duchu zero waste

Pomysły na wykorzystanie resztek

- Pieczone lub gotowane mięso: rozdrobnij mięso i wykorzystaj je do przygotowania wrapów, kanapek lub sałatek. Możesz też połączyć mięso z sosami, dodać do makaronów lub wykorzystać jako farsz do bułeczek, pierogów i klusek.

- Sos bolognese: rozłóż resztkę sosu na pizzy lub wymieszaj go z fasolą, aby stworzyć danie przypominające chili.

- Ryby: spróbuj wykorzystać je w różnych wytrawnych wypiekach lub burgerach rybnych.

- Ryż: możesz przygotować z niego zapiekanki, desery lub arancini.

- Purée ziemniaczane: wykorzystaj je na przykład do przygotowania gnocchi lub innych klusek na bazie ziemniaków.

- Czerstwy chleb: możesz przygotować z niego bułkę tartą, zamrozić go lub wykorzystać w puddingach chlebowych i plackach.

- Różne warzywa: na koniec każdego tygodnia sprawdź, jakie warzywa zostały Ci w lodówce, a następnie przygotuj sałatkę, zapiekankę lub tortillę, w której znajdzie się wszystkiego po trochu.

Kreatywnie wykorzystaj resztki mięsa z rosołu

Dania, które smakują jeszcze lepiej następnego dnia

Niektóre potrawy nabierają odpowiedniej konsystencji i smaku dopiero po jakimś czasie. Tak jest w przypadku zup, curry, bigosów, gulaszów czy zapiekanek. Ma to związek z reakcjami chemicznymi zachodzącymi między składnikami oraz przyprawami. Ponadto, wpływ na percepcję smaku mają również nasze zmysły. W trakcie gotowania stopniowo przyzwyczajamy się do aromatów i smaków potrawy, jednakże kolejnego dnia nasz zmysł węchu staje się ponownie bardziej wyostrzony. Dlatego właśnie po czasie możemy dostrzegać subtelne niuanse smakowe.

Dobre dziś, a jeszcze lepsze jutro

Przedłuż świeżość jedzenia

● Przechowuj resztki jedzenia w małych szczelnych opakowaniach, aby szybciej się schładzały. ● Odgrzewaj jedzenie w mniejszych porcjach, tylko wtedy, gdy to niezbędne. ● Po ugotowaniu unikaj przechowywania większych porcji jedzenia poza lodówką dłużej niż 2 godziny. ● Nadmiar porcji podziel na mniejsze pojemniki lub woreczki, przygotuj do spakowania na kolejny dzień lub zamroź.

Od rodzinnych obiadów po lunchboxy na wynos

Tryb Podgrzewanie w urządzeniu Thermomix®

Równomiernie podgrzewa całą potrawę i doskonale sprawdza się w przypadku jedzenia dla dzieci, sosów, gulaszy, zup i potrawek jednogarnkowych. Nie musisz się martwić o wybór ustawień czasu podgrzewania - tryb zakończy pracę, gdy potrawa osiągnie właściwą temperaturę.

Dowiedz się więcej