Różowy Październik

Od kilkudziesięciu lat październik jest miesiącem świadomości i profilaktyki raka piersi, a symbolem tej inicjatywy jest różowa wstążeczka. Popularyzując akcję, zachęcamy do badań i rozmów o profilaktyce, leczeniu i rekonwalescencji. Ty też możesz uratować komuś życie!

Różowe przepisy

Zobacz więcej

Porady dotyczące komponowania jadłospisów

Jadłospis profilaktyczny

Aby zapobiec powstawaniu stanów zapalnych w organizmie i zachować zdrowie, najlepiej inspirować się dietą śródziemnomorską, która jest bogata w antyoksydany, przede wszystkim w witaminę C i E, beta-karoten, cynk, selen, miedź, magnez, mangan. Warto więc w codzienne posiłki wkomponować jak najwięcej świeżych warzyw i owoców (zawierających dużo witaminy C), orzechy, tłoczone na zimno oleje, pełnoziarniste mąki, kasze i płatki oraz pieczywo.

Bogactwo witaminy C dla zdrowia

Pełnowartościowe sałatki i pieczywo

Omega-3 na odporność

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 nie są wytwarzane w naszym organizmie, ale są niezbędne dla utrzymania dobrego stanu wielu układów, np. nerwowego czy krążenia. Należy więc uwzględnić je w codzinnej diecie. Najwięcej ich można znaleźć w takich produktach jak: tłuste ryby morskie, tłoczone na zimno oleje, nasiona lnu, orzechy włoskie czy tran.

Dania bogate w omega-3

W trakcie leczenia onkologicznego

Dieta w tym okresie jest bardzo indywidualna. Zależy od stanu odżywiania pacjenta oraz od powikłań wynikających z leczenia, dlatego zawsze należy konsultować ją z dietetykiem, aby odpowiednio dobrać składniki i techniki przygotowywania. Osoby, które nie mają problemów żołądkowo-jelitowych podczas leczenia, powinny odżywiać się zgodnie z wytycznymi diety śródziemnomorskiej bądź wzorować się na Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych.

W trakcie leczenia

Różowy Październik

miesiąc świadomości raka piersi

przeczytaj artykuł