Nieskomplikowane, pełne wartości odżywczych i pyszne! Czy wiesz, że ziemniaki to czwarty co do popularności składnik spożywany na świecie tuż za ryżem, pszenicą i kukurydzą? Za pomocą urządzenia Thermomix® możesz przygotować to uniwersalne warzywo na wiele sposobów: gotowane w wodzie, gotowane na parze, w formie dania jednogarnkowego lub purée. Poznaj nasze wskazówki i najlepsze przepisy z ziemniakami!
Odmiany ziemniaków
Na całym świecie istnieją tysiące odmian ziemniaków, ale zasadniczo można je podzielić na dwie kategorie:
1. Ziemniaki twarde – mają małą zawartość skrobi i wysoką zawartość wody. Ponieważ ten typ ziemniaka zachowuje swój kształt podczas gotowania, najlepiej sprawdza się w przepisach, które wymagają, aby ziemniaki się nie rozpadały, takich jak dania jednogarnkowe czy sałatki.
2. Ziemniaki mączyste – mają bardzo dużą zawartość skrobi i mało wody. Nie nadają się do dań wymagających długiego gotowania, ponieważ szybko się rozpadają. Świetnie natomiast sprawdzają się do przygotowywania purée oraz smażenia.
Przechowywanie ziemniaków
Ziemniaki należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu, ale nie w lodówce. Cebula może przyspieszyć psucie się ziemniaków, więc lepiej nie przechowywać tych warzyw razem.
Obieranie ziemniaków
Oczywiście! Thermomix® też to potrafi! Osłona noża miksującego 2.0 to akcesorium 2 w 1 do urządzeń Thermomix® TM6 i Thermomix® TM5. Chroni składniki przed kontaktem z ostrzami noża miksującego podczas wolnego gotowania lub gotowania sous-vide i z łatwością obiera ziemniaki oraz warzywa korzeniowe, takie jak marchewka czy buraki.
Aby jak najlepiej wykorzystać to akcesorium, używaj trybu Obieranie, który jest dostępny wyłącznie w urządzeniu Thermomix® TM6.
• Dzięki wartościom odżywczym ziemniaków populacja Europy znacznie wzrosła w latach 1750–1900.
• Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2008 Międzynarodowym Rokiem Ziemniaka. Ziemniak jest uznawany za jedną z roślin niezbędnych do zwalczenia w przyszłości głodu na świecie.
• Ziemniaki to pierwsze warzywo uprawiane w przestrzeni kosmicznej. Po raz pierwszy dokonano tego na pokładzie wahadłowca Columbia.
• Międzynarodowe Centrum Badań nad Ziemniakami (CIP) to bank genetyczny in vitro z siedzibą w Peru, który zajmuje się zachowaniem bioróżnorodności ziemniaków i batatów (słodkich ziemniaków).