Zrównoważone gotowanie

Wyobraź sobie Twoją spiżarnię pełną domowych smakołyków. Chrupiące granole, słoiki z aromatycznymi dżemami, sosami, marynatami i kiszonkami. Zrównoważone gotowanie to idealne rozwiązanie — wykorzystasz składniki w pełni, zaoszczędzisz pieniądze i zminimalizujesz wpływ na środowisko.

Domowe granole

Prosto ze słoika

Świeże pieczywo o poranku

Gorące bułki czy rogale w 20-30 minut bez wychodzenia z domu? Tak, to możliwe! Wystarczy przygotować ciasto wieczorem, uformować bułki, przykryć natłuszczoną folią spożywczą i odstawić do lodówki na całą noc do wyrośnięcia. Długotrwała fermentacja w chłodzie sprawi, że pieczywo będzie miało głębszy smak i aromat.

Domowa piekarnia

Słodkie dodatki

W kierunku "zero waste"

porady i wskazówki

• Resztki wędlin i warzyw zamienią najprostsze risotto w pełnowartościowy posiłek. Jako bazę wykorzystaj nasz klasyczny przepis na risotto.

• Zrób smoothie z powoli więdnących już winogron, bananów i owoców cytrusowych. Możesz do niego dodać także zielone warzywa liściaste, np. szpinak lub jarmuż.

• Ryż lub makaron ugotowany w nadmiarze możesz następnego dnia wykorzystać do przygotowania szybkiej sałatki.

• Przezroczyste pojemniki do przechowywania pomogą Ci na bieżąco monitorować zawartość lodówki. Jeśli widzisz, co jest w środku, chętniej tego użyjesz.

• Ustal jeden wieczór w tygodniu, kiedy będziesz przyrządzać coś ze wszystkich pozostałych składników, które masz w lodówce. Rozwiń skrzydła swojej kreatywności!

• Zamrażaj resztki warzyw (również tych lekko zwiędłych), aby mieć w zanadrzu bazę do bulionu warzywnego.

Kto zjada ostatki…

Szukasz kolejnych pomysłów?

Sprawdź naszą stronę tematyczną o domowej spiżarni i zainspiruj się!

Zapasy w spiżarni