Kuchnia fusion

Ludzie podróżują po świecie, a wraz z nimi migrują również inspiracje kulinarne, składniki, smaki i tradycje. Kuchnia fusion stawia na kreatywność i innowacyjność, przez co gwarantuje nowe doświadczenia kulinarne i doznania dla podniebienia. Poznaj nasze propozycje przepisów i zainspiruj się do stworzenia własnych dań w wersji fusion.

Sztuka łączenia

We współczesnym, globalnym świecie obserujemy, że kultury, gastronomia i trendy żywieniowe nieustannie się mieszają i przenikają. W rezultacie składniki, smaki i techniki kulinarne łączą się i są na nowo odkrywane przez kucharzy. Aby tworzyć nowe kombinacje smakowe, ważne jest poznanie składników oraz wiedza o kuchniach świata w celu odpowiedniego zrównoważenia tekstur i smaków dla nowo powstałej receptury. Choć termin „fusion” jest stosunkowo nowy i kojarzy się z nowoczesną lub nowatorską kuchnią, to poprzednie dekady odgrywają kluczową rolę w procesie przenikania się wiedzy kulinarnej oraz tworzenia całkiem nowych połączeń smakowych.

Kuchnia fusion z wyraźną nutą przypraw

Inspiracje wegetariańskie w kuchni fusion

Gotowi na niecodzienne połączenia?

Termin fusion jest również używany, gdy dwa przepisy są połączone w jeden. Mash-up to nazwa jednego dania, które zaspokaja wiele smakowych zachcianek! Co powiesz na hot-dogowe muffiny, pizzę na słodko lub sernik crème brûlée?

Poznaj nasze ulubione połączenia w stylu mash-up

Czy wiesz, że…?

• Vindaloo to danie, które można znaleźć w wielu indyjskich jadłospisach, a powstało w wyniku połączenia kuchni portugalskiej i indyjskiej z regionu Goa. Tradycyjne portugalskie mięso gotowane w winie i czosnku zostało połączone z indyjskimi przyprawami, aby stworzyć vindaloo.

• Francuska bagietka jest również częścią kuchni laotańskiej i wietnamskiej. Przygotowuje się z niej kanapki (báhn mi) z różnorodnym nadzieniem, sprzedawane na targach ulicznych.

• Kuchnia Nikkei łączy japońskie techniki z peruwiańskimi smakami, takimi jak ceviche.

• Makaron jest popularny w kuchni etiopskiej dzięki obecności Włochów w latach trzydziestych XX wieku.

• Kuchnia Tex-Mex jest przykładem fuzji USA i Meksyku z tak kultowymi potrawami jak chili i fajitas.

Klasyczne przepisy kuchni fusion

Czujesz inspirację?

Przejdź do zakładki "Utworzone przepisy" i zaimportuj lub stwórz własny przepis w stylu fusion.

Dowiedz się więcej