Dzień Mamy w różnych zakątkach świata

Z okazji Dnia Matki rozpieść swoją Mamę najlepszymi przysmakami! Dzięki inspiracjom z Cookidoo® to łatwe i przyjemne, niezależnie od miejsca, w którym jesteś. Czy wiesz jednak, że na całym świecie celebrowanie Dnia Matki może wyglądać nieco inaczej? Czytaj dalej, aby poznać ciekawostki z kilku innych krajów.

Zaskocz mamę smakołykami o kwiatowym charakterze

Brazylia

Dzień Matki, czyli Dia Das Mães, to w Brazylii wielkie wydarzenie, uważane za drugie największe święto po Bożym Narodzeniu! Dzień ten wypada zazwyczaj w drugą niedzielę maja i polega na organizowaniu wielopokoleniowych uroczystości z udziałem mam, babć, ciotek i sióstr. Brazylia słynie z kolorowych karnawałów i imprez, a popularnym sposobem na uczczenie tego szczególnego dnia jest również rodzinne grillowanie! W menu można znaleźć wówczas grillowane mięsa, warzywne sałatki, ryż i fasolę, a na deser nie może zabraknąć brigadeiro, czyli brazylijskich trufli ze skondensowanego mleka.

Weekendowy grill z okazji Dnia Mamy

Szwecja

Początki obchodów Dnia Matki w Szwecji sięgają 1919 roku, kiedy to pisarka Cecilia Båth-Holmberg wystąpiła z inicjatywą stworzenia dorocznego dnia poświęconego mamom. Jej propozycja została przyjęta z entuzjazmem oraz wydano specjalną broszurę zawierającą wskazówki, jak obchodzić ten wyjątkowy dzień, znany jako Mors Dag. Pozycja była skierowana głównie do dzieci oraz mężów, a obejmowała takie wskazówki jak powitalna piosenka, przejęcie obowiązków domowych oraz zorganizowanie kolacji lub przyjęcia będącego wyrazem wdzięczności.

Przygotuj skandynawską ucztę

Zrób to sam(a)!

Przysmaki od serca

Nie możesz się zdecydować, co podarować mamie w tym roku? W razie wątpliwości powiedz jej, co czujesz! Jadalny upominek z motywem serca jest doskonałym sposobem wyrażenia miłości i wdzięczności!

Podziel się miłością dzięki temu przepisowi

Tajlandia

Dzień Matki w Tajlandii to wyjątkowe Święto z fascynującą historią.

• Począwszy od 1950 roku, Dzień Matki był obchodzony w Tajlandii 15 kwietnia. W 1976 roku przeniesiono go jednak na 12 sierpnia, aby upamiętnić urodziny Sirikit, Królowej Matki Tajlandii.
• Dzień Matki jest świętem narodowym w Tajlandii. Z tej okazji ludzie ozdabiają swoje domy i miejsca pracy kolorowymi lampkami, dekoracjami i portretami Królowej Matki.
• Kolejnym ważnym elementem Dnia Matki jest składanie podziękowań buddyjskim mnichom. Na początku dnia odbywają się uroczystości, podczas których mieszkańcy składają ofiary z jedzenia i inne drobne dary.
• Tradycyjnym prezentem jest jaśmin – piękny kwiat, który jest postrzegany jako symbol czystości i łagodności, kojarzony z macierzyństwem.

Smakołyki na tajską uroczystość z okazji Dnia Mamy

Potrzebujesz więcej inspiracji? Poznaj więcej przepisów na Dzień Mamy!

Celebruj wyjątkowe chwile!