Informacje o roślinach strączkowych

Czas pochwalić rośliny strączkowe – jeden z najbardziej niedocenionych rodzajów żywności roślinnej na naszej planecie. Jak na tak skromny składnik, rośliny strączkowe cechują się naprawdę imponującą wartością odżywczą.

Czy wiesz, że…?

  1. Rośliny strączkowe są wspaniałym źródłem białka, mają niską zawartość tłuszczu, wysoką zawartość rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, a także są pełne ważnych witamin i minerałów, w tym wapnia, potasu, cynku, witamin z grupy B, kwasu foliowego i przeciwutleniaczy.

  2. Są źródłem węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym (IG). Oznacza to, że są trawione wolniej i zapewniają uczucie sytości na dłużej.

  3. Są nie tylko zdrowe i pożywne, ale również tanie. Z tego względu stanowią podstawowy składnik w wielu kulturach i kuchniach.

  4. Rodzina roślin strączkowych obejmuje rośliny, które wytwarzają łupiny wypełnione nasionami. Należą do niej m.in.: soczewica, groch, ciecierzyca, fasola, soja i, co ciekawe, orzechy ziemne.

Poznaj nasze ulubione rośliny strączkowe:

Rośliny strączkowe zazwyczaj można spotkać w formie suszonej, mrożonej lub w puszce czy słoiku. Są niezwykle wszechstronne i odpowiednie dla wegetarian. Możesz dodawać je do przeróżnych dań.

Bób: to wspaniałe źródło witaminy A, B1 i B2. Wzbogaca smak i teksturę dań, tak jak w tym świetnym przepisie: tabbouleh z bobem.

Groch: trudno go nie kochać – zawiera mało tłuszczu, węglowodanów, kalorii i cukru. Spróbuj dodać go do dań, takich jak risotto z zielonym groszkiem i boczkiem.

Soczewica: występuje w wielu kształtach i rozmiarach. Istnieje między innymi soczewica czerwona, brązowa, czarna i nie tylko! Można dodawać ją do dań, takich jak curry z soczewicą, aby stworzyć pyszny, rozgrzewający i sycący posiłek na wieczór w środku tygodnia. Jest także wspaniałym źródłem wegetariańskiego białka.

Ciecierzyca: charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika i kwasu foliowego oraz małą ilością kalorii. Można dodawać ją do curry, dań z makaronem, dipów, zup, sałatek, placków, a nawet dań, takich jak placek z hummusem z cieciorki .

Fasola czerwona Kidney: niezbędny składnik poprawiającego humor chilli con carne. Soczysta fasola Kidney pomaga redukować wzrost poziomu cukru we krwi po posiłku.

Trudno nie kochać roślin strączkowych!