Kuchnia przyjazna środowisku

Marnowanie żywności i nadprodukcja odpadów to problemy współczesnego społeczeństwa. Dokonując niewielkich zmian w codziennych nawykach związanych z gotowaniem, możemy zminimalizować ilość odpadów, a wraz z tym nasz wpływ na środowisko. Oto lista pomysłów do wprowadzenia w życiu codziennym:

Wszystko zaczyna się w domu

Wyrób nawyk dokładnego sprawdzania spiżarni i lodówki, zanim wybierzesz się na zakupy. Planując menu na cały tydzień, inspiruj się pozostałościami w lodówce, otwartymi opakowaniami składników, które trzeba wykorzystać, a także produktami, których data przydatności do spożycia niedługo minie. Platforma Cookidoo® umożliwia wyszukiwanie przepisów według składników, więc z pewnością znajdziesz odpowiednie danie, które możesz z nich ugotować. Kolejnym krokiem jest planowanie posiłków z wyprzedzeniem i przygotowanie listy zakupów. Niech Twoja lista zakupów będzie konkretna, zawierająca ilości potrzebnych składników, by te niewykorzystane nie zostały zmarnowane.

Na zakupach

Aby uniknąć impulsywnych zakupów, zawsze wybieraj się na zakupy z listą i ściśle się jej trzymaj. Nieprzemyślane zakupy zwykle się marnują. Przechodząc alejkami supermarketu, wybieraj składniki w opakowaniach papierowych lub takich, które łatwo poddać recyklingowi. Weź pod uwagę kupowanie podstawowych produktów na wagę, co ogromnie wpłynie na zmniejszenie ilości śmieci. Kupuj lokalnie, np. sezonowe warzywa na targu, jajka z niewielkiego gospodarstwa czy chleb z pobliskiej piekarni. To również zmniejszy Twój tzw. ślad węglowy. Jeśli to możliwe, kupuj warzywa i owoce, które są przecenione (np. nie wyglądają idealnie). Nie tylko zredukuje to ilość żywności trafiającej na wysypisko – Twój budżet również na tym skorzysta!

Gotuj ekonomicznie

Możesz zmienić sposób gotowania tak, aby zminimalizować ilość powstających resztek i odpadów żywnościowych. Nie wszystkie warzywa wymagają obierania, niektóre wystarczy dokładnie wyszorować przed gotowaniem. A jeśli je obierasz, wykorzystaj ich resztki do bulionów, dekoracji lub zrób pesto z liści. Łodygi kalafiora czy brokułu, obierki marchewki oraz liście np. rzodkiewki są pełne witamin. Skrawki mięsa oraz kości będą idealne do rosołu, a czerstwy chleb świetnie się sprawdzi jako bułka tarta lub grzanki. Z łatwością przygotujesz także zupę z chleba!

Gotowanie większej ilości danej potrawy to także świetny sposób, by nie pozostawiać resztek. W urządzeniu Thermomix® można gotować partiami. W ten sposób wykorzystasz dużą kapustę lub całe opakowanie ziaren roślin strączkowych w jednym daniu. Nadliczbowe porcje przeznacz na lunch do pracy lub zamroź. W ten sposób oszczędzisz czas i zużyjesz mniej energii niż podczas codziennego gotowania potraw od początku!

Jeśli masz nadmiar owoców lub warzyw, zrób soki lub przetwory. To świetny sposób przedłużenia przydatności do spożycia owoców i warzyw. Od dżemów po kapustę kiszoną, możesz łatwo wypełnić spiżarnię wystarczającą ilością jedzenia na zimę, które wspaniale urozmaici Twój stół! Na Cookidoo® znajdziesz więcej inspiracji, jak wykorzystywać resztki oraz minimalizować ilość odpadów w swojej kuchni.

Pierwsze kroki w kuchni bez odpadów