Nie masz drożdży? Nie ma problemu!

Niech nic nie stanie Ci na drodze do upieczenia pysznego chleba, ciasta na pizzę, brioszek i innych wypieków wykorzystujących sfermentowane ciasto.

Nowe ciasto ze starego ciasta

Jeśli została Ci tylko jedna paczka drożdży, dzięki „metodzie starego ciasta” (tzw. „zaciastka”) już nie będziesz ich więcej potrzebować. Zrób trochę ciasta na chleb lub pizzę, używając resztki drożdży. Możesz zacząć od ciasta na pizzę, francuskiej bagietki lub chleba pszenno-żytniego.

Gdy ciasto w pełni wyrośnie, weź niewielką ilość, mniej więcej wielkości jajka lub małej bułki, a następnie wymieszaj z wodą i mąką w równych proporcjach i pozostaw na noc w słoiku lub misce w temperaturze pokojowej. Rano zastaniesz gotowy, buzujący zaczyn, który możesz wykorzystać zamiast drożdży. Wystarczy odjąć wagę jego składników od składników przepisu, który przygotowujesz.

Wyrastanie może potrwać nieco dłużej, więc trzeba zachować cierpliwość. Na szczęście jesteś cały czas w domu… Co otrzymujesz w zamian? Głęboki, bogaty smak, który można uzyskać tylko dzięki wielogodzinnej fermentacji. Tylko nie zapomnij odłożyć odrobiny uzyskanego w ten sposób ciasta do przygotowania kolejnego wypieku.

Zakwas, jakiego używali nasi przodkowie

Jeśli w ogóle nie masz drożdży, może to oznaczać, że nadszedł czas wyhodować własny zakwas chlebowy. Stosowano go bardzo długo, zanim drożdże stały się ogólnodostępne na rynku, lecz do dzisiaj jest to najlepszy sposób na wspaniały rzemieślniczy chleb. Wyhodowanie zakwasu z mąki i wody trwa od pięciu dni do tygodnia. Każdy piekarz ma swoje metody – niektórzy po prostu dodają mąkę do wody, inni zaś wzbogacają go o mąkę ryżową, jabłka lub winogrona, aby przyspieszyć proces fermentowania. Ogólna zasada polega na tym, aby pobudzić do działania dzikie drożdże naturalnie występujące na powierzchni ziarna wykorzystanego do produkcji mąki poprzez regularne dokarmianie ich wodą i mąką. Aktywny zakwas w słoiku można „uśpić” nawet na kilka tygodni, chowając go do lodówki.

Podpłomyki z całego świata

Wiele rodzajów podpłomyków w ogóle nie wymaga stosowania zaczynu. Pszenne tortille, indyjskie placki roti lub podpłomyki z masłem ziołowym to tylko niektóre spośród ciekawych przepisów z całego świata, które możesz przyrządzić wspólnie z dziećmi. Podpłomyki można wałkować lub formować ręcznie oraz przygotowywać na patelni zamiast w piekarniku. Doskonale sprawdzają się jako wrapy oraz do maczania w smakowitych gulaszach i sosach. Pożywne gryczane naleśniki z pesto (w urządzeniu Thermomix® w minutę zmielisz ziarno na mąkę), które można nadziewać jajkami, serem, szynką i innymi składnikami, to odlegli kuzyni podpłomyków, choć wcale nie mniej interesujący.

Środki spulchniające też są dobre

Proszek do pieczenia i soda oczyszczona służą nie tylko do słodkich wypieków. Mogą również sprawić, że chleb będzie lepiej rósł. Irlandia słynie ze swojego chleba na sodzie, scones obecnie cieszą się reputacją, która sięga daleko poza ich brytyjskie korzenie, a chlebek kukurydziany z południowej Ameryki, doda wyjątkowego charakteru każdej potrawie.

Zobaczysz, gdy drożdże znowu trafią do Twojej kuchni, domownicy będą tak rozsmakowani w tych alternatywnych przepisach, że nie będziesz już chcieć wracać do zwykłego chleba!

Pyszne chleby bez drożdży

Zacznij piec