Malowanie pisanek z dziećmi

Pięć kroków, które pozwolą stworzyć pięknie barwione i udekorowane pisanki

Dowiedz się, jak w naturalny sposób zabarwić jajka w urządzeniu Thermomix® TM6 w trybie Gotowania Jajek i poznaj wskazówki, dzięki którym pisanki będą wyglądać jak prawdziwe dzieła sztuki!

1. Wybierz odpowiednie jajka

Do naturalnego barwienia najlepiej wybrać białe jajka. Można też farbować jajka brązowe, ale wówczas uzyskane odcienie mogą być nieco inne niż w przypadku jaśniejszych jajek. Aby uzyskać większą różnorodność kolorów, wybierz oba rodzaje!

2. Przygotuj skorupki

Aby skorupki jajek ładnie się zafarbowały, poproś dzieci, aby urządziły im octową kąpiel na kilka minut przed barwieniem (na 1 litr wody dodaj 1 łyżkę stołową octu). Można też przetrzeć skorupki ściereczką nasączoną octem – będą odtłuszczone i szorstkie, dzięki czemu kolor będzie intensywniejszy i bardziej jednolity.

Zobacz, jak to się robi

3. Dodaj wyjątkowe akcenty

Przed barwieniem jajek wypróbuj kilka z tych sztuczek, aby uzyskać dodatkowy efekt specjalny:

Linie i paski – surowe jajka owiń gumką, wełną lub nićmi o różnych grubościach. Tam, gdzie gumka dotyka skorupki, jajko nie będzie mogło wchłonąć koloru i pozostanie białe lub brązowe.

Liście i kwiaty – przygotuj trochę małych liści, ziół lub kwiatów i umieść je na skorupce surowego jajka. Ostrożnie nasuń nylonową pończochę na jajko i ciasno ją zawiąż. Te miejsca na skorupce, które są przykryte liśćmi, nie wchłoną barwnika.

Symbole i litery – pomaluj jajka sokiem z cytryny. Zanurz patyczek kosmetyczny w świeżo wyciśniętym soku i starannie namaluj na skorupce małe symbole lub litery. Podczas barwienia te miejsca, na których znajduje się sok z cytryny, zachowają swój oryginalny kolor.

4. Naturalne barwienie jajek

Na początek wybierz kolor, na jaki chcesz zabarwić jajka. Następnie użyj trybu Gotowania Jajek w urządzeniu Thermomix® TM6, aby ugotować je na twardo i zafarbować!

• Aby zafarbować jajka na różne kolory, postępuj zgodnie z powyższymi przepisami. Włóż jajka i składnik barwiący bezpośrednio do wody w naczyniu miksującym i użyj trybu Gotowania Jajek, aby ugotować je na twardo (niektóre składniki muszą być wcześniej rozdrobnione, np. czerwona kapusta).

• Jeśli kolor nie jest wystarczająco intensywny, można umieścić jajka ponownie w uzyskanym roztworze na kilka minut lub godzin, a nawet pozostawić na noc.

• Jeśli podczas barwienia na jajkach są gumki lub kwiaty owinięte nylonową pończochą, zdejmij je dopiero po całkowitym ostygnięciu pisanek!

5. Ostatni szlif!

Po całkowitym ostygnięciu farbowanych jajek wyjmij przybory plastyczne, aby dzieci mogły zostawić na nich własny i kreatywny ślad.

Jeśli chcesz uzyskać połyskujący efekt, przetrzyj pisankę miękką ściereczką nasączoną odrobiną oleju roślinnego.

Do rysowania na jajkach używaj pisaków, które są bezpieczne dla produktów żywnościowych. Narysuj buźki króliczków lub kurczaczków, a następnie wytnij z kolorowego papieru uszy i dzioby i przyklej je odpowiednim zwierzątkom!

  • Jeśli planujesz wykorzystać pisanki do jedzenia, przechowuj je w lodówce i wykorzystaj w ciągu tygodnia.

Śniadanie wielkanocne

Chcesz wzbogacić wielkanocny stół idealnie ugotowanymi jajkami? Na miękko, na średnio czy na twardo – tryb TM6 lub przepis na Gotowanie jajek pomoże Ci przygotować perfekcyjną konsystencję za każdym razem.

Doskonale ugotowane jajka