Sosy emulsyjne

Dobry sos potrafi odmienić całe danie, podkreślając kontrastujące lub uzupełniające się smaki, dodając koloru lub zmieniając jego konsystencję, aby wzbogacić je o nowe wrażenia zmysłowe. Sosy emulsyjne mogą być zimne, gorące, słone lub słodkie oraz gładkie lub o wyraźnej konsystencji. Thermomix® sprawia, że przygotowanie tych często niełatwych do przyrządzenia sosów staje się bajecznie proste.

Co to jest sos emulsyjny?

Sosy emulsyjne powstają poprzez wymieszanie dwóch składników, które zwykle trudno jest połączyć ze sobą (dlatego często się rozdzielają). Do ich połączenia jest używany środek emulgujący – najczęściej jajko.

Zimne sosy emulsyjne

Winegret: do sałatek warzywnych nie potrzeba niczego więcej. Przygotuj własny sos, bazując na podstawowym przepisie na sos winegret. Wypróbuj różne rodzaje oleju i octu oraz dodaj ulubione przyprawy. Winegret może służyć również jako marynata do mięs i ryb.

Majonez: zimny sos emulsyjny, tradycyjnie emulgowany żółtkami. Warto również wypróbować majonez bez jajek na bazie mleka lub wegański majonez, gdzie emulgatorem jest napój sojowy. Recepturę można wzbogacić o aromatyczne zioła lub rozdrobniony czosnek.

Do przygotowania winegretu wystarczy równocześnie wymieszać wszystkie składniki. W przypadku majonezu olej wlewa się bardzo powoli na pokrywę naczynia miksującego, aby spływał cienką strużką wokół założonej miarki na obracające się noże, tworząc emulsję.

Gorące sosy emulsyjne

Zabaglione (zabajone): słynny sos, zwykle słodki, robiony z cukru, wina (często marsala) oraz żółtek. Można podawać go samodzielnie z ciasteczkami cantucci lub jako słodki sos do owoców lub ciast. Wypróbuj cydrowy sos zabajone z jabłkami gotowanymi na parze bądź cytrynowy sos zabajone ze szparagami lub rybą.
Sos holenderski: powstaje z soku z cytryny, żółtek i masła. To klasyczny sos, często podawany z rybami, jajkami w koszulkach lub szparagami gotowanymi na parze. Po dodaniu szczypty pieprzu cayenne lub świeżych ziół ten tradycyjny sos idealnie podkreśli Twoje potrawy. Aby przygotować sos maltański, wystarczy zamienić sok z cytryny na sok z czerwonych pomarańczy. Wypróbuj paprykowy sos holenderski z rybami gotowanymi na parze lub grillowaną piersią kurczaka.
Sos berneński: jego składniki to szalotki, estragon, sok z cytryny, żółtka i masło. To doskonały sos, który wzbogaci smak steku wołowego sous-vide.

  • Jeśli przygotowujesz sos z wyprzedzeniem, przykryj go folią spożywczą w taki sposób, aby przylegała do jego powierzchni – dzięki temu unikniesz tworzenia się kożucha*.

Wybierz ulubiony sos, aby dodać swoim daniom wyrazistego akcentu!

Odkrywaj sosy