Dobre postanowienia: czas wrócić do formy!

Święta, Święta i po Świętach. A Ty masz nowe postanowienia. Znowu W głębi duszy wiesz, że istnieje ryzyko, iż mimo najlepszych intencji, gdy przyjdzie luty, Twój cel może być nadal daleko.

Najpierw weź głęboki oddech. To może zająć chwilę, ale nie ma rzeczy niemożliwych. To proces, w trakcie którego dużo dowiesz się na temat żywności oraz swoich nawyków.

Przygotuj plan

Jaki jest Twój cel? Większa sprawność fizyczna i lepszy stan zdrowia czy po prostu zrzucenie nadwagi? Te cele są ze sobą powiązane, jednak utrata wagi - zbyt szybka lub spowodowana niezbilansowaną dietą - może się zemścić. Skupienie się na zdrowiu może Ci pomóc w osiągnięciu długotrwałych rezultatów.

Zaplanuj swoją aktywność fizyczną. Ile ćwiczeń fizycznych możesz umieścić w swoim grafiku? Możesz biegać lub chodzić na siłownię? Świetnie! Pamiętaj, że każdy dodatkowy ruch jest dobry dla zdrowia i przynosi efekty. Gdy tylko jest to możliwe, spaceruj lub korzystaj z roweru. Zaplanuj na te aktywności dodatkowy czas w swoim harmonogramie.

Planuj swoje posiłki. Czy zwykle jadasz na mieście w porze obiadu? Spróbuj przygotowywać w weekend obiad, który zabierzesz ze sobą, dzięki czemu będziesz mieć pełną kontrolę nad tym, co jesz.

Bądź dla siebie życzliwy(-a)

Nie zawsze możesz kontrolować to, co jesz. Możliwe, że wcale tego nie chcesz. Spontaniczność przynosi radość. O ile nie żyjesz jak pustelnik, często będą kusić Cię potrawy, które nie pomogą w realizacji Twoich celów. Proces ten nie będzie prostą ścieżką do sukcesu i może być czasami skomplikowany.

Bądź szczery(-a) wobec siebie

Jednym z największych wyzwań przy zmianie nawyków żywieniowych jest zwiększanie poziomu świadomości, na temat tego, co jemy. Nasz umysł wmawia nam różne rzeczy. „Dziś dobrze mi poszło, zjadłem(-am) sałatkę na obiad, więc wieczorem mogę zjeść kawałek ciasta”. Tak, ale czy ta sałatka nie była polana gęstym sosem, z grubą pajdą chleba oraz dużą szklanką pysznego, lecz kalorycznego soku owocowego?

Żadne jedzenie nie jest ani „dobre”, ani „złe” — pomocne jest lepsze zrozumienie tego, co i w jaki sposób jesz. Skup się na świadomym jedzeniu. Zwracaj uwagę na to, co jesz i dokończ tę paczkę chipsów, jeśli naprawdę daje Ci to przyjemność, pamiętając o tym, by zbilansować ją później lekkim obiadem. Słodki napój poprawia nastrój, jednak to także jedzenie. Gaś pragnienie wodą, jeśli to możliwe. Czy naprawdę jesteś tak głodny(-a), że musisz zjeść ostatni kawałek ciasta? Nawet jeśli jest mały, jeszcze bardziej zasmakuje Ci jutro. Zawiń go w folię i włóż do lodówki. Twoja przyszła wersja podziękuje Ci na wiele sposobów.

Wiedza to potęga

Jest wiele sposobów poszerzania świadomości na temat naszych nawyków w jedzeniu i ćwiczeniach. Istnieją rozwiązania technologiczne, które pomogą w zrozumieniu, jak funkcjonujesz — od aplikacji liczących kalorie po urządzenia do noszenia na ciele, śledzące aktywność, a także połączone z Twoim urządzeniem wagi. Jeśli nie chcesz używać technologii, możesz zapisywać w dzienniku, co jesz i ile ćwiczysz, które pomogą Ci jeść świadomie.

Aby pomóc Ci w dokonywaniu wyborów zgodnych z Twoimi celami, przepisy Cookidoo® posiadają podstawowe informacje dotyczące wartości odżywczych i kaloryczności każdej porcji. Wybieraj te przepisy, których wartości odżywcze odpowiadają Twoim potrzebom. Lub świadomie dostosuj wielkość porcji. Miej jednak na uwadze, że dokładne śledzenie wartości odżywczych to tylko część Twojego planu. Nasze przepisy zapewniają coś bezcennego na Twojej drodze do odzyskania formy: smaczne i prawdziwe jedzenie, które przyrządzisz sam(a), z naturalnych składników. Gotuj więcej, a łatwiej będzie Ci stworzyć zdrowszą wersję samego siebie.

Zdrowe przepisy kulinarne