Wybierając odpowiednie przepisy i planując posiłki, można wiele zaoszczędzić, jednocześnie oferując całej rodzinie pyszne i zdrowe potrawy. Planowanie posiłków ułatwia wykorzystanie pozostałości jedzenia, organizację zakupów, kupowanie większych ilości produktów i oszczędzanie.
Wybieraj niedrogie, ale bogate w składniki odżywcze produkty sezonowe, takie jak marchew, słodkie ziemniaki czy kapusta. Warzywa z puszki, takie jak pomidory lub karczochy, lub mrożone warzywa są również mniej kosztowną opcją, a przy okazji mają mnóstwo witamin. Wykorzystane do przygotowania aromatycznego gulaszu lub innych potraw z dodatkiem na przykład soczewicy, zaspokoją nawet największy głód.
Mięso często bywa drogie. Można je więc podawać jako specjalny dodatek na wierzchu dania, w mniejszych ilościach. A dzięki zmieleniu możesz je zaproponować w formie klopsów, w pierogach lub empanadach większej liczbie osób. Zawsze warto też rozważyć ograniczenie roli mięsa w menu.
Zastąp drogie składniki tańszymi odpowiednikami, w szczególności, kiedy wiesz, że nie zużyjesz całego opakowania danego produktu. Jeśli na przykład do przepisu na risotto potrzebujesz 60 g wina, nie musisz sięgać po nową butelkę: mieszając ze sobą 40 g wody i 20 g octu uzyskasz odpowiednio kwaskowaty płyn, który doda blasku Twojemu daniu. Unikaj wykorzystywania drogiego szafranu, jeśli to nie on jest gwiazdą przepisu; w większości przypadków możesz spokojnie zastąpić go kurkumą. Puść wodze fantazji: może się okazać, że sos pomidorowy smakuje Ci bardziej z pietruszką niż z bazylią.
Kup trochę więcej podstawowych składników, aby przygotować z nich gotowe produkty dostępne w sklepie. Cukier puder zrobiony domowym sposobem ze zwykłego cukru jest tańszy niż sklepowy, a przy okazji oszczędzasz miejsce w szafce, przechowując tylko jeden składnik. Kupuj przyprawy w naturalnej postaci, ponieważ dłużej zachowują świeżość niż zmielone. Własny jogurt grecki możesz zrobić, przecedzając zwykły jogurt przez etaminę, a jeszcze więcej zaoszczędzisz samodzielnie robiąc jogurt. Serwuj dumnie własny chleb, upieczony w domu z niedrogich składników.
Czerwona papryka wygląda nie tak atrakcyjnie jak w dniu zakupu, a marchewki nie są już apetycznie chrupiące? Dodaj je do zupy lub do purée z warzyw i ziemniaków, aby uzyskać wyrazisty kolor i smak potraw. Wszystko może smakować dobrze, kiedy jest dobrze przygotowane. Jeśli Twój ser gruyère ma zbyt intensywny smak, aby podać go po kolacji, pokrój go na małe kawałki i włóż do zamrażarki. Kiedy następnym razem będziesz potrzebować startego sera, zetrzyj zamrożone kawałki bezpośrednio w Thermomix®. I wreszcie, nie wyrzucaj czerstwego chleba: mieląc go, uzyskasz własną bułkę tartą. Jeśli chleb nie jest całkowicie suchy, przechowuj bułkę tartą w zamrażarce.
Skorzystaj ze sklepowych promocji i kup większe ilości składników, z których przygotujesz dodatkowe porcje do zamrożenia na później. Gulasz zamrożony w mniejszych porcjach to świetny pomysł na lunch, dzięki czemu unikniesz wydawania pieniędzy w stołówce. Ciasto na ciasteczka i inne słodkości przygotujesz w Thermomix® w mgnieniu oka. Możesz je zamrozić do wykorzystania, kiedy będziesz mieć na nie ochotę. W ten sposób możesz zapomnieć o kupowaniu gotowych sklepowych ciasteczek.
"Mój tydzień" pomoże Ci zaplanować posiłki i zaoszczędzić trochę pieniędzy. Na stronie Cookidoo® poszukaj przepisów, do których będziesz potrzebować składniki, które już masz w domu. Następnie wykorzystaj je do opracowania swojego menu, dzięki czemu ograniczysz zakupy do brakujących pozycji. Mając jasny plan, łatwiej będzie oprzeć się pokusie impulsywnych zakupów produktów, które mogą zmarnować się w kuchni.
Zapoznaj się z kilkoma niedrogimi przepisami na pyszne dania. Pamiętaj, aby dodać je do swoich ulubionych zakładek lub najlepiej zaplanuj swoje posiłki na ich bazie. Przy najbliższym gotowaniu wystarczy otworzyć Moje przepisy lub Mój tydzień, aby je znaleźć.