Bilansowanie posiłków - jak zaplanować zdrowy jadłospis?

Odpowiednio zbilansowana dieta to jeden z filarów zdrowego stylu życia. Planując codzienne menu, warto kierować się zarówno smakiem jak i wartością odżywczą spożywanych przez nas posiłków. Jak zatem stworzyć jadłospis, który będzie dla nas nie tylko atrakcyjny, lecz także dostarczy niezbędnych dla zachowania zdrowia składników?

1. Zrozumienie potrzeb swojego organizmu

Pierwszym krokiem do zbilansowania posiłków jest zrozumienie swoich własnych potrzeb. Każdy organizm jest inny, w związku z czym “zdrowia dieta” może wyglądać nieco inaczej u różnych osób. Planując swój jadłospis warto wziąć pod uwagę indywidualne zapotrzebowanie na energię, styl życia, stan zdrowia czy chociażby indywidualne preferencje.

2. Planowanie posiłków

Planowanie jadłospisu z wyprzedzeniem może być bardzo pomocne, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem. Dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad spożywanymi posiłkami. Spontaniczne decyzje, podejmowane w biegu i kiedy jesteśmy już głodni, mogą skutkować powrotem do starych, niekoniecznie korzystnych dla zdrowia nawyków. Dlatego warto (przynajmniej na początku) planować swój jadłospis. Postaraj się uwzględniać w nim różne grupy produktów, takie jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, źródła białka oraz zdrowe tłuszcze.

3. Zwracanie uwagi na proporcje

Ważne jest nie tylko to, co jesz, ale także w jakich proporcjach. Najważniejszy element zdrowego jadłospisu stanowią warzywa z owocami, przy czym tych pierwszych powinno być więcej. Zgodnie z zaleceniami każdego dnia należy spożyć ich co najmniej 400 g. W zbilansowanym jadłospisie nie może zabraknąć także dobrych źródeł białek, węglowodanów i tłuszczów. Białka dostarczą Ci na przykład chude mięso, ryby, rośliny strączkowe (np. ciecierzyca, fasola, soczewica), jaja czy nabiał. Jako źródło węglowodanów warto wybierać produkty pełnoziarniste (ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron pełnoziarnisty), kasze (np. gryczana), komosę ryżową. Dobrym źródłem tłuszczu są na przykład orzechy, nasiona, pestki, awokado, oliwa.

4. Urozmaicenie i równowaga!

Stworzenie zdrowego jadłospisu nie oznacza rezygnacji z różnorodności i przyjemności z jedzenia. Wręcz przeciwnie - to doskonała okazja do eksperymentowania z różnymi produktami i potrawami. Warto być otwartym na nowe kulinarne doświadczenia. Kto wie, być może nieznane dotąd dania zasmakują Ci tak bardzo, że zagoszczą w Twoim menu na stałe? Pamiętaj równocześnie, że w zdrowej diecie mogą pojawić się różne produkty. Nie trzeba całkowicie rezygnować ze słodyczy i żywności, po którą sięgamy przede wszystkim dla przyjemności. Kluczem jest umiar i zachowanie odpowiednich proporcji. Staraj się bazować na produktach nieprzetworzonych, odżywiających Twój organizm, a posiłki “rekreacyjne” traktować jako niewielki dodatek do swojej diety.

Poznaj wskazówki na temat zdrowej diety redukcyjnej

Artykuł opracowany we współpracy z BeDiet

Gotuj zdrowo w urządzeniu Thermomix®

Czy wiesz, że Twoje urządzenie Thermomix® może stać się najlepszym partnerem w przygotowywaniu zdrowych posiłków? Wyobraź sobie, że każde danie, które tworzysz, nie tylko smakuje doskonale, ale również pomaga zadbać o zdrowie i utrzymać smukłą sylwetkę.

Sprawdź nasze kolekcje przepisami, które stworzyliśmy we współpracy z BeDiet. Znajdziesz tam łącznie 70 zdrowych i smacznych przepisów, m.in. propozycje na śniadania, drugie śniadania, obiady, przekąski i kolacje, które przygotujesz ze składników dostępnych we wszystkich sklepach. Każdy przepis możesz ugotować, wybierając 1, 2 lub 4 porcje.

BeDiet na Thermomix®

Jadłospisy z diety BeDiet

Gotujesz przepisy z kolekcji „Dieta BeDiet na Thermomix®"? Sprawdź nasze propozycje gotowych, tygodniowych jadłospisów w trzech wariantach kalorycznych: 1500, 1800 oraz 2000 kalorii.

Dowiedz się więcej