Wskazówki dotyczące tworzenia własnych przepisów

Utworzone przepisy nie są oficjalnymi przepisami firmy Vorwerk. Aby uniknąć obrażeń, należy przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa i uważnie monitorować proces gotowania.

Zanim spróbujesz dostosować lub stworzyć własne przepisy, zapoznaj się z urządzeniem Thermomix®, przygotowując przepisy z Cookidoo®. Na początek wyszukaj w Cookidoo® przepis, który ma podobną metodę gotowania do tej, którą chcesz wykorzystać. Użyj przepisu z urządzenia Thermomix® jako wzoru.

Jeśli ilości składników znacznie się różnią, należy zmodyfikować czas gotowania. Nie przekraczać pojemności naczynia miksującego (maks. 2,2 l).

Dostosuj metodę zastosowaną w przepisie z urządzenia Thermomix® do potrzeb swojego przepisu. Czasami dwa kroki w tradycyjnym przepisie można osiągnąć w jednym kroku w urządzeniu Thermomix®!

Pobierz tabele gotowania
Wskazówki: Jak zmieniać liczbę porcji?

Ustalanie etapów przygotowania

Od suchych do mokrych: zacznij od czynności, które wymagają czystego i suchego naczynia miksującego (takich jak rozdrabnianie cukru, siekanie ziół).
Od zimnych do gorących: przed gotowaniem sosów lub zup wykonaj takie czynności jak zagniatanie ciasta, ubijanie śmietany, miksowanie napojów lub siekanie cebuli.
Wszystkie naraz: często kilka składników można dodać w tym samym czasie, skracając tym samym przepis.

Ponadto, jeśli to tylko możliwe, gotuj kilka dań jednocześnie, używając koszyczka i/lub przystawki Varoma.

Wskazówki ogólne

Zacznij od mielenia ziaren lub cukru, rozdrabniania orzechów lub sera czy chleba. Te czynności najlepiej wykonywać w czystym i suchym naczyniu miksującym, a przed kolejnym krokiem nie będzie konieczne żadne czyszczenie.
Zanim przystąpisz do kolejnych czynności, wyrób ciasto na chleb, pizzę lub makaron. Ciasto takie zazwyczaj łatwo wyjmuje się z naczynia, co pozwala uniknąć niepotrzebnego mycia.
Miksuj sosy, ciasto na ciastka, naleśniki i ciasteczka w kilka sekund z prędkością obrotów 2–5. Zazwyczaj wszystkie składniki można miksować jednocześnie.
Do ubijania białek potrzebne jest idealnie czyste i suche naczynie, więc kiedy tylko jest to możliwe zacznij od tej czynności i pamiętaj, aby używać motylka z maksymalną prędkością obrotów 4.
Rozdrobnij warzywa przed usmażeniem. Rozdrobnienie warzyw razem z olejem może ułatwić opróżnienie naczynia miksującego przed kolejnymi czynnościami, a czasem nawet sprawić, że nie będzie to konieczne.
Gotuj lub duś w temperaturze 90–100°C, aby zachować jak najwięcej składników odżywczych. Czas gotowania zależy od składników, dlatego najlepiej zajrzeć do podobnego przepisu na urządzenie Thermomix®. Do mieszania i miksowania bez rozdrabniania używaj .
Gotując mleko lub śmietanę, nie przekraczaj temperatury 90°C, aby uniknąć przegotowania i kipienia. Aby uniknąć grudek, sosy mieszaj szybko, z prędkością 2–4.

Składniki takie jak warzywa, ryż, krewetki i klopsiki gotuj/gotuj na parze w koszyczku lub przystawce Varoma. Dodaj płyn do naczynia miksującego lub gotuj je w tym samym czasie, kiedy gotujesz inne danie w naczyniu miksującym.

Miłego gotowania!

Dziel się kulinarnymi inspiracjami z bliskimi!

Nie zapomnij podzielić się radością z gotowania – udostępnij swoje przepisy znajomym i rodzinie za pośrednictwem dowolnego kanału! Wystarczy, że klikniesz w trzy kropki na dole, po prawej stronie przepisu i wybierzesz „Udostępnij przepis”. Następnie zdecyduj, czy podzielisz się nim za pośrednictwem mediów społecznościowych, poczty e-mail czy skopiowanego linka.

Przejdź do utworzonych przepisów

Wskazówki dotyczące rozdrabniania i gotowania na parze

Nasze tabele gotowania w urządzeniu Thermomix® są doskonałym punktem wyjścia do tworzenia własnych przepisów.

Pobierz tabele gotowania