Rozwiń kulinarne skrzydła, gotując metodą Sous-vide

Ciesz się przygotowywaniem kulinarnego dzieła sztuki z nowym trybem urządzenia Thermomix® - Sous-vide. Gotuj mięso, ryby, owoce morza, warzywa i owoce zgodnie ze swoimi preferencjami i uzyskuj doskonałe wyniki za każdym razem. Sous-vide to precyzyjna, delikatna metoda gotowania: składniki, włożone do szczelnej, bezpiecznej dla żywności torebki, są umieszczane w kąpieli wodnej i gotowane w ściśle określonej temperaturze. Przygotowanie potraw w ten sposób pozwala zachować wszystkie walory smakowe i odżywcze składników. Thermomix® może kontrolować temperaturę z dokładnością do 1°C, co zapewnia większą precyzję gotowania.

Istnieją dwa sposoby szczelnego zamykania torebek: ręcznie, poprzez zanurzenie w wodzie odpornej na wysoką temperaturę torebki z zamkiem strunowym (woda wypchnie powietrze) albo za pomocą zgrzewarki próżniowej. Dopasuj metodę do specyfiki składników. Jeśli w torebce znajdują się płyny, wybierz metodę zanurzenia w wodzie. Metoda zgrzewania próżniowego jest bardzo skuteczna, gdy w torebce nie ma płynu.

Aby uzyskać doskonały rezultat, pokrój składniki na kawałki o mniej więcej takiej samej wielkości i grubości. Dobrze dopraw i umieść w jednej lub kilku torebkach. Ułóż składniki jak najbardziej płasko.

Marynowanie twardszych kawałków mięsa zmiękcza je, jednocześnie poprawiając ich smak. Dodaj trochę marynaty do torebki do gotowania metodą Sous-vide i zastosuj zanurzenie w wodzie, aby ją uszczelnić.

Do gotowania metodą sous-vide zaleca się stosowanie wysokiej jakości torebek z zamkiem strunowym. Należy używać torebek bez BPA (Bisfenolu A). Są one powszechnie dostępne u największych sprzedawców detalicznych. Napełnij wodą zlew lub dużą miskę. Zamknij torebkę, pozostawiając w niej szczelinę o szerokości ok. 3 cm. Zanurz ją, pozostawiając otwarte zamknięcie ponad wodą. Ciśnienie wody wypchnie powietrze. Całkowicie uszczelnij torebkę przed pełnym zanurzeniem.

Gotowanie metodą Sous-vide

4 łatwe kroki do gotowania metodą Sous-vide bez przepisu

Użycie koszyczka:

  1. Przygotuj torebki ze składnikami, dopraw do smaku, zamknij je i włóż do koszyczka.
  2. Włóż koszyczek do naczynia miksującego i dolej wody, upewniając się, że torebki są całkowicie zanurzone. Nie należy przekraczać maksymalnej pojemności naczynia miksującego (2,2 l). Wyjmij koszyczek z torebkami.
  3. Dodaj sok z połowy cytryny i uruchom Sous-vide/15 min/temperatura wskazana dla każdego składnika.
  4. Włóż koszyczek z torebkami i uruchom Sous-vide/czas wskazany dla każdego składnika/temperatura wskazana dla każdego składnika. Ostrożnie wyjmij koszyczek za pomocą kopystki i podaj potrawę lub obsmaż przed podaniem zgodnie z przepisem.

Użycie osłony noża miksującego:

  1. Przygotowanie: Przygotuj torebki ze składnikami, przypraw do smaku i zamknij je.
  2. Włóż osłonę noża miksującego. Umieść zamknięte torebki na osłonie noża miksującego i nalej tyle wody, aby całkowicie pokryła torebki. Nie należy przekraczać maksymalnej pojemności naczynia miksującego (2,2 l). Wyjmij torebki i odłóż na bok, podczas gdy woda będzie podgrzewać się do odpowiedniej temperatury.
  3. Dodaj sok z połowy cytryny i uruchom Sous-vide/15 min/temperatura wskazana dla każdego składnika.
  4. Umieść torebki w podgrzanej wodzie i uruchom Sous-vide/czas wskazany dla każdego składnika/temperatura wskazana dla każdego składnika. Wyjmij torebki za pomocą szczypców kuchennych i podaj potrawę lub obsmaż ją przed podaniem.

Dobrze wiedzieć…

•Do wody należy dodać sok wyciśnięty z połowy cytryny lub łyżeczkę witaminy C (kwasu askorbinowego) w celu ochrony naczynia miksującego. Ilość wody zależy od objętości torebek. Dodaj odpowiednią ilość wody, aby torebki były całkowicie zanurzone, ale nie przekraczaj maksymalnego pojemności naczynia miksującego (2,2 l).
•Torebki próżniowe są jednorazowego użytku.
•Do gotowania metodą Sous-vide polecamy ryby lub owoce morza mrożone w temperaturze co najmniej -20°C przez 24 godziny lub dłużej. Należy je rozmrozić przed gotowaniem.

Zalecane temperatury i czasy dla każdego składnika do gotowania metodą Sous-vide *

Szparagi: 150 g obranych szparagów o długości 14 cm Sous-vide/15 min/82ºC
Łosoś: 150 g świeżego filetu z łososia, grubość 3 cm Sous-vide/45 min/55ºC
Średnio wysmażony stek wołowy: sztuka 180–200 g o grubości 3 cm Sous-vide/1 h 30 min/54ºC
Mostek wołowy: 600–800 g, rozcięty na 2 części, grubość 5–6 cm Sous-vide/12 h/85ºC
Kotlety schabowe z kością: sztuka 350 g o grubości 3,5 cm Sous-vide/1 h 30 min/70ºC
Policzki wołowe: sztuka 100–150 g Sous-vide/8 h/85ºC
Pierś z kurczaka: sztuka 250–300 g o grubości 2–3 cm Sous-vide/1 h 30 min/72ºC
Morele: 300–350 g, 3 sztuki, przepołowione Sous-vide/1 h/80ºC

*Uwaga:
• Te temperatury i czasy są punktem odniesienia po podgrzaniu wody.
• Jeśli składniki mają inną wagę lub grubość, należy dostosować czasy.
• Obsmażenie mięsa i drobiu po ugotowaniu sposobem Sous-vide doda potrawie smaku.

• Marynowanie mięsa i drobiu przed gotowaniem wzmocni smak potrawy.

Wypróbuj metodę Sous-vide do przygotowania kotletów wieprzowych z sałatką jabłkową, szparagów z jajkami w koszulkach lub łososia teriyaki, aby rozpocząć podróż kulinarną z Sous-vide.

Przepisy Sous-vide