Przygotowanie domowego dżemu w urządzeniu Thermomix® to nie tylko wspaniała gratka dla Ciebie, ale także doskonały pomysł na prezent dla Twojej rodziny i przyjaciół. Słoik z własną owocową konfiturą zawsze wygra z tym zakupionym w sklepie i będzie stanowił smaczny, słodki dodatek.
Podstawowe składniki, których potrzebujesz, aby samodzielnie przygotować dżem, to owoce, sok z cytryny i cukier. To, jaki wybierzesz smak, zależy od Ciebie. Skorzystaj z pięknie prezentujących się owoców sezonowych i przygotuj słoik klasycznego dżemu malinowego, świetnego do smarowania świeżo upieczonych bułeczek. Możesz też postawić na coś odważniejszego, mieszając owoce, na przykład jabłko i kiwi – idealny dodatek do gorących maślanych tostów.
Grunt to świeżość
Świeże, lekko niedojrzałe owoce zawsze najlepiej sprawdzają się przy produkcji dżemów. Miękkie, przejrzałe owoce tracą dużo swojej kwasowości, która jest niezbędna w procesie właściwej konserwacji.
Uważaj na pektyny!
Pektyna jest związkiem, który występuje naturalnie w niektórych owocach, takich jak czarna porzeczka, jabłko, wiśnia czy żurawina. Dodanie cukru podczas podgrzewania owoców pomoże zagęścić dżem. Jeśli używasz owoców o niskiej zawartości pektyn, takich jak np. gruszki, może być konieczne użycie dodatkowego zagęstnika.
Jakiego rodzaju cukru należy użyć?
Cukier żelujący, biały czy trzcinowy? Są różne opinie, jeśli chodzi o najlepszy cukier do dżemów domowej roboty. Zależy to w dużej mierze od wykorzystywanych owoców. Niektóre owoce zawierają dużo pektyn, inne nie. Postaraj się osiągnąć równowagę stosując odpowiedni rodzaj cukru, dzięki czemu dżem uzyska doskonałą konsystencję do smarowania.
• Cukier żelujący (zawiera pektynę): nadaje dżemowi bardziej zwartą konsystencję. Minusem jest to, że może być droższy w porównaniu do standardowego cukru granulowanego.
• Cukier do konfitur: zalecamy go, jeśli używasz owoców z wyższą zawartością pektyn. Cukier ten powoli rozpuszcza się podczas gotowania i pomaga w tworzeniu się konfitury.
• Cukier granulowany: najlepiej sprawdza się w przypadku owoców o wysokiej zawartości pektyn, takich jak wiśnie, truskawki i winogrona. Jest tańszy, a dżem na jego bazie może być nieco rzadszy niż w przypadku użycia cukru żelującego lub konfiturowego.
• Cukier puder: jest najbardziej rozdrobniony, co oznacza, że szybciej się rozpuszcza, mogąc spowodować przypalenie dżemu. Chociaż nadaje się do domowych dżemów i przetworów, produkt końcowy może być mętny!
• Bez cukru (i bez poczucia winy): najważniejsze w domowych przetworach jest to, że możesz od początku zdecydować, w jaki sposób je przygotujesz. Jeśli wolisz dżem bez cukru, wybierz sok owocowy lub substancje słodzące.
Zawsze używaj wysterylizowanych słoików
Dodaj odrobinę blasku swoim smakołykom, przechowując je w krystalicznie czystych pojemnikach, aby Twoje dżemy i przetwory pozostały dłużej świeże. Po ostudzeniu możesz ozdobić słoiki z dżemem spersonalizowanymi etykietami lub dekoracyjną wstążką i serwetką na zakrętce.