Zrównoważone gotowanie z urządzeniem Thermomix®

W dniach 20-26 września 2022 odbywa się Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju, który obchodzony jest od 2015 roku i ma na celu podniesienie świadomości na temat Agendy ONZ 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju. W trosce o nasze środowisko zachęcamy do dołączenia do tej inicjatywy nie tylko w trakcie jej obchodów, ale również każdego dnia.

Początkowo działania zwiazane z tym wydarzeniem skupiały się głównie na obszarach proekologicznych. Z biegiem lat koncepcja została rozwinięta o inne aspekty np. społeczne i gospodarcze. Poszanowanie środowiska pozostaje jednak wciąż jednym z fundamentalnych obszarów dbania o zrównoważony rozwój.

W ramach lokalnych działań zespołu Eko Vorwerk, zdecydowaliśmy uczcić Tydzień Zrównoważonego Rozwoju, aby wspólnie zadbać o planetę. Wyrzucanie żywności, nadprodukcja odpadów spożywczych w gospodarstwach domowych oraz zakup jednorazowych opakowań negatywnie wpływają na nasze środowisko naturalne. To problemy, z którymi każdy z nas mierzy się na co dzień.

Mając świadomość tego, jak ważny jest bilans naszych codziennych działań, przygotowaliśmy bezpłatny e-book „Zrównoważone gotowanie z urządzeniem Thermomix®”, w którym znajdziecie zarówno pyszne przepisy zero waste, przepisy na dania w słoikach i lunchboxy oraz inspirujące podpowiedzi, jak dzięki niewielkim zmianom w codziennej kulinarnej rutynie można zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

Bezpłatny e-book

Daj się zaskoczyć niepozornym składnikom, takim jak ugotowane mięso i warzywa z rosołu, czerstwy chleb lub wczorajszy ryż. Planuj lunch do pracy z wyprzedzeniem, unikając impulsywnego kupowania posiłków w jednorazowych opakowaniach. Dzięki urządzeniu Thermomix® w Twojej kuchni nic się nie zmarnuje. Jeśli spodoba Ci się ten sposób gotowania, na platformie Cookidoo® znajdziesz jeszcze więcej propozycji!

Sprawdź, co znajdziesz w naszej publikacji

  1. Przygotowanie listy zakupów z uwzględnieniem resztek produktów
  2. Odpowiedzialne zakupy (z mniejszym śladem węglowym)
  3. Zalety słoika jako pojemnika na lunch
  4. Wykorzystywanie resztek pozostałych po gotowowaniu
  5. Dziesięć przepisów na smaczne dania zero waste
  6. Dziesięć przepisów na potrawy, które zapakujesz ze sobą na lunch

Zachęcamy do przyłączenia się do tej wspaniałej inicjatywy poprzez przygotowanie zaproponowanych dań oraz inspirowanie nimi swoich bliskich i znajomych. Nasz e-book to bogate źródło pomysłów, ktore pozwolą Ci w pełni wykorzystywać składniki i uniknąć marnowania żywności.

Pamiętaj! Suma drobnych i codziennych działań ma realny wpływ na nasze środowisko naturalne.

Zobacz E-book