Alternatywa dla przetworów mlecznych

Popularność napojów roślinnych rośnie. Produkt ten jest wybierany przez coraz większą grupę konsumentów, nie tylko wegan, i spotkać go można w wielu kuchniach. Najczęstszymi powodami wyboru roślinnej alternatywy dla mleka krowiego są korzyści zdrowotne, alergie, troska o środowisko lub preferencje smakowe.

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym napojów roślinnych:

•Mleko sojowe (napój sojowy) jest łagodne w smaku i z tego powodu cieszy się największą popularnością. Bez problemu można je podgrzać, dobrze smakuje w napojach gorących. Użyj go jako bezpośredniego zamiennika mleka zwierzęcego.
•Mleko migdałowe (napój migdałowy) jest również popularne, ze względu bogatszy smak znajduje zastosowanie w napojach gorących i wielu daniach.
•Mleko (napój) z nerkowców o głębokiej, orzechowej nucie jest kremowe i bardzo wszechstronne. Dodaje smaku potrawom pikantnym i słodkim.
•Mleko owsiane (napój owsiany) jest uniwersalnym składnikiem o słodkim i łagodnym smaku. Ma również większą zawartość białka niż inne alternatywy mleka zwierzęcego.
•Mleczko kokosowe jest kremowe, aromatyczne i intensywne w smaku. To powszechny składnik kuchni azjatyckiej, stosowany zarówno w potrawach słodkich, jak i pikantnych.
•Mleko ryżowe (napój ryżowy) cechuje lekka konsystencja i smak oraz niska zawartość białka i tłuszczu. Ma naturalną słodycz i najlepiej nadaje się do deserów.
•Mleko konopne (napój konopny) cechuje się wysoką zawartością białka i jest zdrowym wyborem. Ze względu na intensywny smak częściej znajduje zastosowanie w daniach pikantnych niż w deserach.

Zrób własny napój roślinny w urządzeniu Thermomix®

Decydując się zrobić własne mleko w urządzeniu Thermomix®, dokonujesz łatwego i ekologicznego wyboru, gdyż oszczędzasz na opakowaniu i przechowywaniu w lodówce.

Do przygotowania własnego napoju roślinnego potrzebujesz specjalnego mocnego worka do produkcji mleka z orzechów. Możesz również wykorzystać tkaninę muślinową lub tetrową (kilka warstw). Mleko owsiane, ryżowe, konopne czy kokosowe można przygotować w kilka minut w urządzeniu Thermomix®. Natomiast przygotowanie mleka migdałowego i sojowego trwa dłużej, ponieważ nasiona trzeba namoczyć na noc, ale samo przygotowanie nie jest trudniejsze.

Nie czekaj! Zacznij od wyszukania słowa „napój roślinny” w kategorii Przepisy podstawowe na Cookidoo®, aby znaleźć wszystkie przepisy na napoje roślinne. Na zdrowie!