Świąteczne porządki – jak zmienić obowiązki w przyjemność?

Myśląc o świętach Bożego Narodzenia mamy w głowie niemal same przyjemne wspomnienia. Cudowne aromaty świątecznych potraw, prezenty, zapach choinki – to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat. Jednak jedna czynność związana ze świętami przyprawia nas o spory stres, choć zupełnie niepotrzebnie. Sprzątania, bo o nim mowa, nie tylko nie należy się obawiać, ale można wręcz sprawić, aby stało się satysfakcjonującą przyjemnością.

Rozważ skorzystanie z odkurzacza bezprzewodowego

Aby świąteczne porządki przebiegły gładko warto zacząć od upewnienia się, że mamy do niego właściwe akcesoria. Należy sprawdzić, czy nie brakuje nam żadnej ściereczki lub płynu. Jeśli planujesz porządki ze sporym wyprzedzeniem i dzięki doświadczeniom z poprzednich lat wiesz, że zależy Ci na ich przyspieszeniu, warto rozważyć bardziej kompleksowe rozwiązanie. Świetną opcją do rozważenia jest w tym wypadku zakup bezprzewodowego systemu do utrzymania czystości Kobold VB100, zawierającego lekki bezprzewodowy odkurzacz. Wpłynie to na Twój komfort podczas sprzątania, a także pozwoli zadbać o powierzchnie, o których często zdarza się zapomnieć. Dzięki takiemu systemowi możesz sięgnąć bez trudności w każdy zakamarek Twojego domu, a także m.in. wyczyścić tapicerkę.

Zaplanuj sprzątanie i obierz właściwy kierunek

Niezależnie od tego, jaki sposób sprzątania wybierzemy, warto obrać praktyczny kierunek, według którego sprzątanie zacznie się od miejsc mniej widocznych i mniej narażonych na zakurzenie. W tym etapie skup się na pozbyciu się niepotrzebnych rzeczy, wytarciu półek i szuflad oraz wnętrza szaf. Dobra organizacja nie polega tylko na planowaniu. Robiąc porządki możesz działać tak, aby oszczędzić sobie dodatkowej pracy także w przyszłości. Aby tak się stało, do układania rzeczy w odkurzonych już szafach wykorzystaj kartonowe pudła lub inne pojemniki.

Nie zapominaj o dobrze widocznych miejscach

Dobrym pomysłem na następne dni świątecznych porządków jest skupienie się na miejscach dobrze widocznych i często używanych. W tym wypadku zwróć szczególną uwagę na framugi, włączniki światła, gniazdka elektryczne, drzwi i klamki. To także dobry moment, aby zrobić przegląd lodówki i przygotować ją na świąteczne przysmaki. Lampy i żyrandole to kolejne przestrzenie, które często umykają podczas porządków, a warto pamiętać o tym, że lubią zbierać kurz. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z odkurzacza lub systemu do utrzymania czystości, zwróć uwagę czy posiada akcesoria, które ułatwią ci codzienną pracę, takie jak rura teleskopowa, która umożliwi dotarcie do zwykle niedostępnych zakamarków. Zasłony i firany także warto wymienić z kilkudniowym wyprzedzeniem!

Ostatnie poprawki i radość z czystego domu

Jeśli do świąt został już tydzień, warto skupić się na kluczowych miejscach w domu. Zadbaj o dokładne wyczyszczenie łazienki. Nie zapominaj jednak o największej powierzchni w domu – podłodze. Umyj ją precyzyjnie i pamiętaj o odkurzeniu dywanów. Korzystając z bezprzewodowego odkurzacza pionowego z funkcją mycia podłogi dodatkowo oszczędzisz swój czas i unikniesz stresu na ostatnią chwilę. To rozwiązanie, będące połączeniem funkcji mopa i odkurzacza w jednym, szczególnie przyda się w kuchni, w której praca przed świętami wre. Jej sprzątanie powinno zamknąć etap porządków przedświątecznych. Podzielenie jednego, dużego zadania, jakim są porządki przedświąteczne, na kilka mniejszych etapów sprawi, że proces sprzątania będzie mniej stresujący i bardziej skuteczny. Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe wskazówki, nie pozostanie nic innego jak szybkie odkurzenie podłogi i pozbycie się kurzu z miejsc, w których zdążył się zgromadzić ponownie, a potem… już tylko świąteczna radość! :)

Aby ułatwić organizację porządków, przygotowaliśmy specjalną listę, którą można pobrać tutaj!

Poczuj magię świat

Święta to cudowny czas, pełen radości i zasłużonego odpoczynku, dlatego podczas przygotowań nie daj się zwariować.

zobacz więcej