Thermomix® i szefowie kuchni

Urządzenie Thermomix® stworzone z myślą o usprawnieniu procesu przygotowywania posiłków w domu, bardzo szybko zostało docenione przez profesjonalnych kucharzy i szefów kuchni. Obecnie to już 50 lat smakowitej historii tworzonej przez kolejne modele urządzenia Thermomix® i wielkich twórców sztuki kulinarnej.

W pierwszych latach po wejściu na rynek pierwszego modelu urządzenia Thermomix®, Vorwerk nawiązał współpracę z szefami kuchni z wszystkich regionów Francji. Dostarczali oni przepisy do książek kucharskich wydawanych przez firmę. Z biegiem lat ich fascynacja urządzeniem Thermomix® rosła.

Szefowie kuchni zaczęli widzieć w nim jedno z głównych narzędzi pracy w profesjonalnej kuchni, dla którego znajdowali szereg nowych zastosowań pomagających realizować ich autorskie, często szalone pomysły.

Thermomix® został stworzony przede wszystkim z myślą o gospodarstwach domowych. Ale nie da się mówić o jego historii i współczesnym użyciu bez szefów kuchni, którzy w międzyczasie go pokochali.

Ten trend na wykorzystanie go w profesjonalnej kuchni pojawił się chyba wraz z kuchnią molekularną – wymagającą niemal laboratoryjnej precyzji. Wszyscy, którzy trafiali do słynnej, hiszpańskiej restauracji El Bulli – prekursora tego nurtu - pytali, ile tam jest Thermomixów – opowiada Wojciech Ćmikiewicz Dyrektor Generalny Vorwerk Polska.

Ten trend zapoczątkowany w restauracjach w zachodniej Europie, do Polski trafił poprzez kucharzy, którzy na początku lat 2000 mieli okazję poznać urządzenie na stażach w zagranicznych restauracjach. Od lat również Vorwerk Polska i środowisko szefów kuchni współpracuje, inspiruje się wzajemnie, dostarcza rozwiązań, wspiera i czerpie ogrom satysfakcji z kolejnych smakowitych momentów powstałych w tej kooperacji. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że szefowie kuchni i urządzenie Thermomix® to stabilny fundament czasów kulinarnej rewolucji, w której żyjemy.

Szefowie kuchni są obecni podczas testowania i wprowadzania na rynek kolejnych modeli urządzenia oraz akcesoriów Thermomix®, ale również dostarczają przepisów oraz cennych wskazówek, z których możecie korzystać na platformie Cookidoo®. To niezwykła szansa na poznanianie najpilniej strzeżonego sekretu każdego kucharza – jego autorskich receptur i sprytnych tricków. We współpracy z polskimi szefami kuchni powstały:

Warto korzystać z szefowskich przepisów, bo niosą za sobą wiele inspiracji i zupełnie odmieniają nasze codzienne gotowanie nadając mu restauracyjnego sznytu. O tym, z jaką specyfiką wiąże się wykorzystania urządzenia Themomix® w gastronomii przeczytacie więcej w e-magazynie Thermomix®.

A dlaczego polscy szefowie kuchni stali się ambasadorami urządzenia Thermomix®?

Dariusz Barański

Pracę w kuchni można porównać do manewrów na poligonie – ważny jest dowódca, ale nie mniej ważni są jego adiutanci. Thermomix® jest jednym z nich. Używamy go do przygotowania sosów, purée i musów. Nie kręcimy sosów w kąpieli wodnej, robimy je w urządzeniu Thermomix®, które jednocześnie miesza i podgrzewa do zadanej temperatury. Przygotowanie na przykład sosu holenderskiego jest banalnie proste. (fragment książki „Gościnność od kuchni”)

Patryk Dziamski

Thermomix® ma bardzo dobrze opracowane funkcje rozdrabniania, podgrzewania, a także napowietrzanie produktów. Jego inteligentny system czasowy i temperaturowy pozwala mi pracować jednocześnie na dwóch stanowiskach nie martwiąc się o jakość dań. To dziś jedno z ważniejszych urządzeń w mojej kuchni.

Witek Iwański

Urządzenie Thermomix® wybrałem ponieważ zdecydowanie ułatwia codzienną pracę w kuchni. Mogę w jednym momencie wykonywać dwie-trzy czynności co zdecydowanie skraca czas gotowania, którego w kuchni jest zawsze za mało. Efekt w postaci np. aksamitnego puree podwyższa jakość i wygląd serwowanych dań co jest dla mnie bardzo ważne. Również sam elegancki design, łatwość obsługi i trwałość wykonania skłoniła mnie do wyboru urządzenia Thermomix®.

Ernest Jagodziński

Thermomix® jest ceniony zarówno przez pasjonatów gotowania, ale też przez nas, szefów kuchni. Jesteśmy do niego niezwykle przywiązani. Kiedy na moment go zabraknie, okazuje się, jak bardzo nie potrafimy się bez niego obyć. Automatyzuje podstawowe czynności, które wykonujemy, ale i widzimy, jak bardzo się rozwija, odpowiadając na nasze potrzeby. (…) W Autentyku dzięki temu oszczędzamy wiele czasu. Przygotowanie crème anglaise czy sosu holenderskiego staje się o wiele łatwiejsze i pozwala zachować maksymalną powtarzalność, która w dobrej restauracji jest konieczna. Bywa, że receptury zawarte w Thermomixie stają się dla nas inspiracją, żeby dalej się uczyć, eksperymentować i tworzyć nowe dania. (fragment artykułu z magazynu Food and Friends, fot. Małgorzata Opala)

Wojciech Korfel

Thermomix® w profesjonalnej kuchni w dobie dzisiejszych czasów, to jedno z podstawowych narzędzi pracy. Daje szereg możliwości stworzenia fantastycznych dodatków, które są idealnym dopełnieniem dań. Moim zamiarem podczas pracy nad kolekcją, dedykowaną użytkownikom platformy Cookidoo, było przygotowanie chociaż kilku takich receptur, które w połączeniu z tradycyjnymi przepisami nadadzą im nietuzinkowe wykończenie. Oliwy smakowe z ziół, mieszanki przypraw, galaretki i żele to jedynie namiastka możliwości tego urządzenia, ale dzięki niemu nawet w domu możemy przez chwile stać się profesjonalnym kucharzem.

Sebastian Krauzowicz

Thermomix® to bezkonkurencyjny sprzęt, który doskonale sprawdza się zarówno w domu jak i w pracy. Urządzenia towarzyszą mi w zasadzie w każdej czynności, jaką wykonuję jako szef kuchni, nie ma rzeczy której byśmy nie robili z Thermomix® - od garowania ciasta po puree musy, sosy. W domu posiadam najnowszy model. I w domu i w pracy nie wyobrażam sobie pracy na innym urządzeniu.