Przygotowanie posiłków zawczasu i gotowanie dużych porcji na później

Wydajność w kuchni

Oszczędność czasu, zarządzanie budżetem na jedzenie, rzadsze wizyty w supermarkecie, unikanie marnowania żywności i efektywne gotowanie w ciągu tygodnia od zawsze są bardzo ważnymi kwestiami dotyczącymi kuchni.

Przygotowywanie posiłków zawczasu oraz gotowanie dużych porcji na później to wspaniałe sposoby na zorganizowanie i przygotowanie posiłków z wyprzedzeniem. Niezależnie od tego, czy gotujesz duży zapas zupy na tydzień, przygotowujesz pudełka obiadowe dla dzieci w weekend, czy też robisz dwa razy więcej lasagne do zamrożenia na później – Cookidoo® może Ci w tym pomóc. Nie należy traktować przygotowania posiłków zawczasu i gotowania dużych porcji na później jako przeciwieństwa tradycyjnego gotowania – każdy ma swój własny styl życia oraz codzienne rytuały, a te dwie koncepcje podążają podobnymi drogami i nie zawsze dzieli je wyraźna granica.

Przyjrzyjmy się bliżej każdej z technik. Te definicje stanowią jedynie wskazówki. Ich zalety będą się różnić zależnie od indywidualnych preferencji danej osoby oraz jej codziennych zwyczajów, potrzeb i celów!

Gotowanie na później

Gotowanie na później odnosi się do gotowania partiami – dokładniej mówiąc, chodzi o przygotowanie kilku różnych składników lub przepisów, które można wykorzystać w wielu daniach. Ma to na celu przyrządzenie większych ilości, aby spędzić mniej czasu w kuchni w nadchodzących dniach. Zwykle wybiera się jeden dzień na przygotowanie (często w weekend) oraz jeden lub kilka podstawowych przepisów do przyrządzenia (często w dużych ilościach). Przygotowane składniki można wykorzystać w kilku różnych posiłkach w ciągu tygodnia. Każdy przygotowany składnik jest zwykle chowany do lodówki lub zamrażarki w oddzielnym pojemniku. Aby je przyrządzić do podania, należy wymieszać poszczególne elementy ze sobą lub z innymi świeżo przygotowanymi składnikami, jeśli są potrzebne. Obejrzyj film, aby zobaczyć więcej inspiracji.
Check out our batch cooking collection

Przygotowywanie posiłków zawczasu

Przygotowywanie posiłków zawczasu to rozległy termin, w którego zakres wchodzą różnorodne metody przygotowywania żywności z wyprzedzeniem. Obejmuje on: przygotowywanie całych przepisów, przygotowywanie części przepisów, przygotowywanie przepisów do zamrożenia i gotowanie w partiach. Przygotowywanie posiłków zawczasu często odnosi się do metody przygotowywania, gdzie wszystkie różne składniki posiłku są przyrządzane i łączone ze sobą, a następnie dzielone na „pakiety posiłków”, czyli indywidualne porcje gotowe do spożycia w kolejnych dniach. Obejrzyj film, aby zainspirować się do przygotowywania posiłków.
Check out our meal prep collection

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na gotowanie dużych porcji na później, przyrządzanie posiłków zawczasu czy też połączenie jednego i drugiego – najważniejsze, by wybrać opcję pasującą do Twojego stylu życia!

Udane trio

Przygotowanie posiłków zawczasu, gotowanie dużych porcji na później i Cookidoo®. Wybierz przepisy, stwórz menu, zrób listę zakupów i zacznij gotować.

Zaczynajmy!