Kulinarna podróż do Meksyku

Dzięki żywym kolorom oraz intensywnym smakom kuchnia meksykańska jest doskonałym pomysłem na letnie spotkania. Wypróbuj nasze przepisy i wprowadź swoich gości w świat błękitnych wód, plaż porośniętych palmami oraz starożytnych cywilizacji.

Letnie drinki w karaibskim stylu

Składniki w kuchni meksykańskiej

Trzema podstawowymi składnikami wielu meksykańskich dań są kukurydza, fasola i papryczki chili. Do innych często wykorzystywanych składników można zaliczyć również kokosy, wanilię, dynię, pomidory, mięso (przeważnie wieprzowinę, kozinę oraz jagnięcinę), owoce morza, jajka oraz wiele innych produktów w zależności od regionu!

Zakochaj się w meksykańskich smakach

Zaplanuj meksykańską fiestę w trzech krokach

  1. Udekoruj jadalnię, balkon lub ogród lampionami oraz kolorowymi girlandami. Nie zapomnij o wielobarwnej zastawie!
  2. Stwórz meksykański bar happy hour. Tradycyjna margarita, piña colada lub drinki z tequilą idealnie uzupełnią meksykańskie menu.
  3. Przygotuj odpowiednią playlistę i nie zapomnij uwzględnić na niej kilku przebojów zespołów mariachi. To popularny gatunek meksykańskiej muzyki folkowej, który tradycyjnie wykonywany jest na instrumentach strunowych i dętych.

Na większy apetyt przy akompaniamencie mariachi

Pięć meksykańskich potraw, które musisz wypróbować

1. Enchiladas – nazwa dania pochodzi od słowa „enchillar”, które oznacza doprawianie papryczką chili. Enchiladas to pieczone tortille, które można wypełnić różnymi składnikami, takimi jak: ser, mięso lub ryba, a potem maczać w sosie chili. Czasami do enchiladas dodaje się również fasolę lub cebulę.
2. Tacos – to prawdopodobnie jedna z najsłynniejszych meksykańskich potraw. Tacos są przyrządzane z tortilli kukurydzianych lub pszennych wypełnionych składnikami, takimi jak: wołowina, wieprzowina, kurczak, warzywa czy ser. Zazwyczaj dodaje się do nich guacamole, salsę, chili, pomidory, cebulę oraz siekaną kolendrę.
3. Tamales – przyrządzane z mąki kukurydzianej tamales składają się z pasty (zwanej masa) oraz słodkiego lub wytrawnego nadzienia. Następnie są gotowane na parze w liściach kukurydzy lub bananowca.
4. Pozole – aromatyczna zupa gulaszowa przyrządzana z kukurydzy oraz mięsa (zazwyczaj wieprzowego). Danie jest doprawiane czosnkiem, papryczkami chili oraz salsą lub limonką, następnie dekorowane sałatą, kapustą lub awokado.
5. Mole – tradycyjny meksykański sos, który można podawać na przykład z kurczakiem, indykiem lub enchiladas. Sos stanowi mieszankę wielu składników: papryczek chili, różnych warzyw, owoców, przypraw, ziół, orzechów i nie tylko. Z tego powodu sosy mole mogą mieć różne kolory i odcienie. Najpopularniejszą odmianą jest mole poblano z czekoladą.

Kuchnia tradycyjna a Tex-Mex

Tradycyjna kuchnia meksykańska to o wiele więcej niż tylko chili con carne i nachos. Dania te często spotyka się w restauracjach ze względu na to, że przeniknęły do północnoamerykańskiej gastronomii, dając początek słynnej kuchni Tex-Mex. Autentyczna kuchnia meksykańska wykorzystuje unikatowe składniki i metody przyrządzania potraw oraz wyróżnia się długą i bogatą historią.

Podróż po kuchni fusion… w stylu Tex-Mex!

Tradycyjne smaki w pięknym mieście Meksyk

Czy wiesz, że…?

• Kuchnia meksykańska w 2010 r. została uznana przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe. Stanowi ona prawdziwy model kulturowy obejmujący wiele różnych aspektów, takich jak rolnictwo czy konkretne techniki kulinarne, a nawet tradycyjne zwyczaje społeczne.
• Meksykańscy rolnicy od stuleci kontynuują tradycję uprawy kukurydzy. Do dziś w Meksyku uprawia się wiele różnych jej odmian.
• Owady, jako składnik dań, odgrywały ważną rolę w kuchniach starożytnych kultur zamieszkujących Meksyk. Obecnie w niektórych regionach nadal się je spożywa.

Twoja meksykańska podróż nie musi się tu kończyć!

Poznaj nasze inne przepisy inspirowane kuchnią meksykańską.

Zainpiruj się